След пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г. Украйна многократно нанася удари по Крим, като унищожава или поврежда около половината от военните кораби на руския флот, включително една подводница, пише Business Insider.

Украйна е използвала безпилотни летателни апарати, морски дронове и противокорабни ракети срещу флота и Кримския мост, често с опустошителни последици. Кампанията на Украйна дори е принудила руските военни кораби да се изтеглят от Крим в базите в пристанищните градове Феодосия в далечната част на Крим и Новоросийск в Русия.

Това не само пречи на руските сили да използват полуострова като ключов логистичен маршрут през Южна Украйна, но и разваля привлекателността му за руските туристи, предава "Фокус".

Но, пише изданието, ако Украйна се надява да си върне Крим, тя ще се нуждае от огромни ударни сили, тъй като битката за Крим може да се окаже най-тежката битка в кървавата война.

"Ще бъде изключително трудно да си върнем Крим, защото Крим по същество е остров", е коментирал пред изданието Марк Канчън, пенсиониран полковник от морската пехота на САЩ и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.

"Десантът е невъзможен, тъй като Украйна не разполага с кораби за транспортиране на голям брой войници и тежко оборудване. Освен това Русия все още разполага със самолети и подводници с далечен обсег на действие, които по същество са неуязвими в морето", обяснява експертът.

Според Базил Жермонд, експерт по международна сигурност в университета в Ланкастър, Великобритания, Русия разполага с обширна военна инфраструктура в Крим, която трябва да бъде сериозно повредена, за да има Украйна шанс да си го върне.

Предизвикателното местоположение на Крим прави задачата още по-трудна

Военни експерти и анализатори заявяват пред BI, че достигането до Крим не е лесно поради местоположението му далеч от фронтовата линия, силно укрепените отбранителни линии на Русия и липсата на жива сила и самолети в Украйна.

"Крим се намира дълбоко в окупираната от Русия територия и е далеч от сегашните фронтови линии", посочва Канчан.

Русия също така е укрепила силно фронтовата си линия с противотанкови ровове, лабиринти от окопи, "драконови зъби" и минни полета, като по-голямата част от отбраната ѝ се намира в Северен Крим.

"Руснаците са силно укрепени и добре защитени в тези райони и на украинците ще им отнеме време да разбият тази отбрана", смята Марк Темницки, научен сътрудник на свободна практика в Евразийския център на Атлантическия съвет.

Без възможност за транспортиране на големи сили по въздух или вода, Украйна ще бъде принудена да атакува през руските отбранителни линии, за да се доближи до Крим.