Германският канцлер Ангела Меркел е осигурила споразумения с 14 страни за бързо връщане на мигранти, предаде днес германската агенция ДПА, като цитира писмо към коалиционните партньори на канцлера. Сред страните, посочени в писмото, са Чехия, Унгария и Полша, но Прага и Будапеща отрекоха, допълни ДПА.

Цитираните в писмото страни са Полша, Чехия, Унгария, Белгия, Франция, Дания, Естония, Финландия, Литва, Латвия, Люксембург, Холандия, Португалия и Швеция.

Премиерите на Чехия и Унгария отрекоха да са постигали такова споразумение с Германия. И двамата са остри критици на решението на Ангела Меркел да приема мигранти, отбелязва ДПА.Андрей Бабиш, министър-председател на Чехия: Германия не се е свързвала с нас по този въпрос и към този момент не бих одобрил подобно споразумение. Нямаме планове да водим преговори. Няма причина да го правим. Категорично отвърляме подобна идея.

Германският канцлер Ангела Меркел е осигурила споразумения с 14 страни за бързо връщане на мигранти. Сред тях са Чехия и Полша. Това съобщава германск...

Говорител на германското правителство по-късно съобщи, че канцлерът Меркел е приела със съжаление решението на Прага, но въпреки това Чехия е изразила готовност да сключи споразумение за по-добро сътрудничество при връщането на мигранти по време на срещата на върха в Брюксел.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан нарече споразумението „фалшива новина“ в интервю за местната новинарска агенция MTI. Той допълни, че такова споразумение няма.

В момента 15% от мигрантите, пристигащи в Германия, са връщани обратно в страните, където са първоначално регистрирани. Ако планът на Меркел се осъществи дори без подкрепата на Прага и Будапеща, това число ще нарасне значително, отбелязва ДПА.

На срещата на върха в Брюксел българският премиер Бойко Борисов, че от страната ни не е искано сключване на двустранни споразумения от Германия за обратен прием на мигранти.

В писмото на Ангела Меркел до нейните коалиционни партньори се предвижда в България да бъдат изпратени германски служители на реда, които да помогнат в опазването на вънщната граница на ЕС, съобщи още ДПА.