Проблемите на Европа с миграцията ще са главен повод за безпокойство на гласоподавателите на изборите за Европейски парламент през май догодина.

Това заявява в интервю за Ройтерс чешкият премиер Андрей Бабиш. В него той подчерта още, че проблемите в Шенгенската зона се нуждаят много по-спешно от решаване, отколкото трудностите в еврозоната и че България, Румъния и Хърватия трябва да бъдат включени в Шенген. "Всеки говори за еврозоната, което е наистина смешно.Трябва да говорим за Шенген", каза Бабиш. Според него е странно, че толкова много хора искат да обсъждат реформите в еврозоната, вместо да се занимаят с проблемите в Шенгенската зона, която обхваща по-голяма част от ЕС. Премиерът на Чехия, който е привърженик на принципа на свободно движение, но настоява за "силна граница" около Европа, твърди, че е нужно разширяване на Шенгенското пространство, като в него бъдат включени България, Румъния и Хърватия.

Андрей Бабиш е начело на една от най-евроскептичните държави в съюза, която не възнамерява да се присъедини към еврозоната, бореща се все още с последиците от дълговата криза отпреди десетина години, отбелязва Ройтерс. В интервюто той твърди, че идеите за задълбочаване на интеграцията в еврозоната - например да има общ бюджет - пораждат допълнително разделение в ЕС, който самият има нужда от реформи и който трябва да се подготви за напускането на Великобритания.
Но Бабиш подчертава, че миграцията остава определяща тема за блока. "Според мен след европейските избори ще има значителна промяна. Има едно тихо мнозинство, което ще гласува по антиимиграционен начин", казва чешкият премиер. Страни като Испания, която стана цел за мигрантите, заслужават внимание, а в Италия и Германия вече се забелязват промени в посока против миграцията, добавя той.

Като цяло, по мнението на Андрей Бабиш, ЕС се нуждае от споразумение по миграционната политика. "Ако философията е такава, че когато идва една лодка, а после Италия моли няколко страни да вземат част от мигрантите, това не е начин за решение", заключава министър-председателят на Чехия. Ройтерс припомня, че Чехия, както и другите страни от Вишеградската група - Полша, Словакия и Унгария - се противопоставиха категорично на предложената от Брюксел схема за разпределение на мигрантите по квоти между всички страни членки на съюза.