Португалия е сред страните с най-високо ваксинационно покритие срещу COVID-19. На практика там не са останали хора, които да бъдат ваксинирани - 98% от възрастното население е с две дози и единствено децата под 12-годишна възраст не са инжектирани, предава БГНЕС. Как стана възможно постигането на такива резултати, с каквито очевидно много правителства по света биха се радвали да се поздравят?      

Зад тази ваксинационна кампания, протекла като добре смазана машина, стои един вицеадмирал – 61-годишният бивш командир на подводница Енрике Гувея е Мело. Той застава начело на кампанията през февруари, когато страната е на ръба на колапс. Болниците в Лисабон не могат да поемат наплива от пациенти и хората са призовавани да се лекуват у дома.

Само за една седмица в края на януари от вируса умират близо 2000 души. В страната се ширят съмнения относно ефикасността на ковид препаратите, мненията в социалните мрежи са силно поляризирани. И точно в този момент вицеадмирал Гувея е Мело е назначен начело на Националната работна група за ваксинации.

Девет месеца по-късно населението е поголовно ваксинирано и до края на годината вицеадмиралът е убеден, че бустерни дози могат да получат всички възрастни и уязвими хора, съобщава The New York Times.

Каква е стратегията на вицеадмирала? По думите му ключът към успеха му е прост: "Дръжте далеч политиците!". Именно с тази своя прословута фраза той преобръща хода на кампанията. В многобройните си публични и телевизионни изяви Гувея е Мело неизменно се явява във военната си униформа. Събира около себе си екип от около 30-на души – основно елитни военни (стратегически експерти от португалската армия, флота и военновъздушните сили), но също и лекари, анализатори и неизменните математици.

Ключов момент е ваксинирането на самите военни с цел внушаване на доверие, а също и като елемент на дисциплина и обществена отговорност. Въпреки това, когато идва ред да се ваксинират младите хора през лятото, отново се появяват признаци за засилване на съпротивата, но тя за пореден път е преодоляна. Как го постигна вицеадмиралът?

"Когато сте в подводница, вие се намирате в бавен кораб, който се опитва да хване по-бързи кораби. Трябва да се позиционирате добре и да се възползвате от възможността, когато тя се появи", съветва той.

Така през месец юли подобна възможност наистина се появява и Гувея е Мело се възползва от нея максимално. Протестиращите блокират входа на ваксинационен център в Лисабон, скандирайки лозунги против ваксинацията.

Вицеадмиралът се появява сред тях, отново в бойната си униформа и без охрана, но пред телевизионните камери. На скандиранията на събралото се множество, което го нарича "убиец", той спокойно отговаря, че убийци са самият вирус и "хората, които живеят така, сякаш е XIII век, без никаква представа за реалността". "Опитах се да общувам с тях по много честен начин за всички съмнения и проблеми", казва той.

Така или иначе резултатите от подхода му се виждат, Португалия е сред рекордьорите днес по процент ваксинирани. Факт е, обаче, че не всички приветстват методите на вицеадмирала.

"Ние всъщност нямаме култура да задаваме въпроси на властите", казва Лаура Санчес, клиничен психолог, която разкритикува масовото ваксиниране в Португалия като твърде милитаристично и призова то да изключи по-младите хора.

"Начинът, по който той винаги се представяше в камуфлажни армейски униформи — сякаш води война — заедно с езика, използван от медиите и политиците, допринесе за насаждане на чувство на страх, което също ни направи по-склонни да се подчиняваме, а не да задаваме въпроси", смята тя.