Проф. Виткова посочи при кой К-19 симптом е късно да ходим дори в болница
Според вирусолога проф. Радостина Александрова трябва да имаме повече доверие на науката
„Във високата смъртност участват и редица недостатъци на организацията на наблюдението на пациентите в извънболничната помощ. Не успяваме да наблюдаваме добре тежко болните от коронавирус и те не постъпват в болница навреме."
Това коментира пред „Тази сутрин“ д-р Мими Виткова, която е председател на асоциация на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване.
Според нея обаче е късно да се потърси помощ в здравно заведение, когато усетим задух, както се съветва.
Трябва и да има високо ваксинационно покритие, а причините за високата смъртност са комплексни.
„Страните, които постигнаха ниска смъртност, но с висока заболеваемост, са тези с високо имунизационно покритие“, обясни Виткова.
По думите й решението за зелен сертификат срещу антитела е добро за момента.
България е начело в световната статистика по брой смъртни случаи на глава от населението, свързани с коронавируса. В страната ни с население 6,9 милиона души починалите за първото денонощие на тази седмица са 334. В съседна Румъния с население 19 милиона, смъртните случаи са 240.
Според вирусолога проф. Радостина Александрова трябва да имаме повече доверие на науката и да не сме смели в това да потърсим лекарска помощ на по-късен етап, ако имаме съмнение, че сме заразени.
Не бива и да се колебаем относно ваксинацията, защото само тя ще ни предпази от високата смъртност, каза още вирусологът.
Д-р Виткова потърси корена на съмненията в разнопосочните мнения и мерките, които не се налагат рестриктивно заради нестабилната политическа ситуация у нас.
Последвайте ни
3 Коментара: