CNEWS: Неочаквани последствия от карантината в Париж
По-малко шум и по-чист въздух
От 17 март, когато в Париж бе въведен режимът на изолация заради COVID-19, нивата на шума и замърсяването на въздуха във френската столица започнаха бързо да намаляват, пише CNEWS.
Според наблюдателните центрове, поради намаления трафик, вредните емисии в атмосферата намаляват с 20-30% и благодарение на тишината в Париж отново можете да чуете как птиците пеят, отбелязва изданието.
От 17 март, когато във Франция бе въведен режимът на изолация, нивото на шума в Париж непрекъснато намалява заедно с намаляването на автомобилния трафик, пише "Поглед инфо".
Според информация на Центъра за мониторинг на шума в парижката област Bruitparif на Фани Митлики, „намаляването на шума е колосално“. Измервателните уреди на Bruitparif регистрират средно дневно намаляване на шума от 5–7 децибела, тоест 66–80%.
Някои жители на столицата несъмнено забелязват тези промени. „Сега откриваме звуци, които не сме свикнали да чуваме в Париж, като пеенето на птиците“, радостно отбелязва Фани Митлики.
Според изданието обаче не става въпрос само за трафика на автомобили. С въвеждането на ограничителните мерки нивото на шума също намаля в районите, където цари празнична атмосфера, благодарение на многото барове и ресторанти. Както отбелязва ръководителят на Bruitparif, днес на тези улици е почти безшумно.
Освен това на тишината може да се наслаждават жителите на райони, съседни на строителните площадки, които в момента са спрени, а в близост до летищата стана по-тихо поради значителното намаляване броя на полетите.
Освен това качеството на въздуха се е подобрило в столицата, съобщава новинарският ресурс.
Количеството на азотен оксид, замърсителят, тясно свързан с трафика, е намаляло значително, но селскостопанският труд (особено пръскането) и отоплението (в частност дървата) заедно с „специфичните метеорологични условия“ доведоха до появата на фини частици във въздуха през първия ден изолация, според директора на центъра за наблюдение на чистотата на въздуха Airparif в Парижкия регион.
Въпреки това, вече в сряда, 25 март, наблюдателният център посочи „подобряване на качеството на въздуха с 20-30 процента в района на Париж, което е резултат от намаляване с над 60 процента на емисиите на азотен оксид“ за седмицата от 16 до 20 март в сравнение със същия месец през други години.
Както се отбелязва в статията, при липса на режим на изолация, Парижкият регион вероятно би достигнал пик през март на замърсяването на въздуха, както обикновено през този месец. Както подчертава организацията, „ при над 40 години измервания в Airparif това никога не се е случвало в такива обеми и в толкова много места за измерване“.
„В този, за съжаление, драматичен контекст, тези цифри потвърждават това, което говорим от 2014 г. насам: автомобилният трафик е основният източник на замърсяване“, заяви Селия Блауел, заместник-кмет на Париж по въпросите на климата, водите и каналите.
Въпреки че оценката на качеството на водата в Сена няма да е готова по-рано от няколко седмици, Блауел вече посочва „значително намаляване на речния трафик“. Повечето туристически кораби вече не ходят, остават само някои превози на товари.
Освен това Селия Блауел отбелязва „явното намаляване на светлинното замърсяване“ в столицата през последните дни: „Знаците на магазините и някои реклами изчезнаха или спряха да светят“. Тези светлини често са критикувани, че пречат на нормалното функциониране на циклите на сън на градските жители.
„Замърсяването на въздуха, шума и светлинното замърсяване влияят неблагоприятно върху здравето на парижани, както и върху биоразнообразието и околната среда. Ще можем да се замислим за това и да извлечем уроци за бъдещето.“, уверена е заместник-кметът.
Последвайте ни
1 Коментара: