Изследователи от руската научнопроизводствена корпорация „Системи за прецизно приборостроене (НКП „СПП”) - дъщерно дружество на руската космическа агенция „Роскосмос”, изготвиха предложение и го изпратиха до Руската академия на науките. Съобщението е на Daily Express в публикацията Russia is working on a LASER CANNON to OBLITERATE space debris.
 
Предложението уточнява как компанията планира да създаде "оптична система за откриване, включваща твърд лазер и адаптивна оптична система за предаване/приемане".
 
Процесът на унищожаване на космическите отпадъци ще се базира на "лазерна аблация", която ще използва топлинна енергия за постепенно изпаряване на предмети в пространството.
 
Смята се, че изграждането на 3-метров телескоп, който ще действа като основа за лазерните оръдия, вече е в ход.
 
Космическите отломки могат да попречат на космическото пътуване и тъй като ниската орбита на Земята продължава да се претоварва, експертите, включително тези от НАСА, предупреждават за опасностите.
 
Николас Джонсън, водещ учен за „Orbital Debris", заявява: "Всеки от тези отпадъци има потенциал сериозно да наруши или прекрати мисията на оперативните космически кораби в ниска орбита на Земята.”
 
"Това фрагментиране на неработещи сателити представлява най-плодотворната и сериозна идея за очистване на Космоса в продължение на 50 години космически операции" – твърди Джонсън.
 
БЛИЦ припомня, че в горните слоеве на атмосферата на Земята се намират около 170 млн предмета, наричани „космически боклук”, включително излезли от строя спътници, отпадъци и фрагменти от ракети, различни метали и дори камъни, чиято обща маса възлиза на около 7 хил тона. Може да бъде проследено движението само на 22 хиляди от тях.
 
Превод и редакция: БЛИЦ