Дания започна да разполага свои сили в Гренландия

Островът се готви да приеме голям брой датски военни и служители по сигурността от други агенции,

https://blitz.bg/svyat/daniya-zapochna-da-razpolaga-svoi-sili-v-grenlandiya_news1129850.html Blitz.bg

Дания е решила да се защити максимално от претенциите на Тръмп към Гренландия и е започнала да разполага войски и военна техника на острова, според датския телевизионен канал DR.

Гренландия се готви да приеме голям брой датски военни и служители по сигурността от други агенции, въпреки че подробностите не са уточнени.

Първоначално на острова е разположено „предно командване“, натоварено със задачата да подготви цялата необходима инфраструктура за разполагането на останалите сили и да установи логистиката.

Междувременно датски войски вече присъстват в Гренландия в известен брой. Армейските части, които се прехвърлят на острова, ще се присъединят към този гарнизон.

Предвид ангажиментите на Копенхаген към НАТО обаче, разполагането на голяма група датски войски е изключено.

Според официални данни към края на 2024 г. датските въоръжени сили не са надвишавали 20 000 души персонал. От тях един батальон служи в Балтийските страни, а други са разположени в самата Дания, включително цял полк на остров Борнхолм.

Освен това датчаните нямат с какво да контраатакуват американците – липсват им тежка броня и артилерия – защото изпратиха всичко на Украйна и сега жънат плодовете на своята щедрост.

Между другото, според Договора за отбрана на Гренландия, подписан през 1951 г., Съединените щати са задължени да защитават острова от евентуална агресия.

Голям роден анализатор разби пред БЛИЦ бруталния мит за ролята на Гренландия за световната сигурност
Още по темата
Коментирай