"Руските войски вече навлязоха във височините на Часов Яр в Донецка област, ситуацията там е тежка. Това е заявил в интервю Роман Похорили, съосновател и анализатор на украинския проект DeepState, предава "Фокус".

"Сега се водят тежки боеве за село Ивановское, което се намира близо до Часов Яр. Руснаците неведнъж са заявявали, че са поели пълен контрол над това селище, което не е вярно. Нашите войници се бият там, те държат.

Но, за съжаление, руснаците вече са достигнали височините на Часов Яр, което вече не можеше да се допусне, тъй като по-рано беше съобщено, че за защита на Часов Яр се изграждат инженерни и укрепителни съоръжения. Но, както виждаме, те вече се доближиха, така че въпросът остава открит", е заявил той.

Анализаторът многократно е подчертавал, че Часов Яр е стратегически важен град, стоящ на командни височини.

"Защитата на Часов Яр е стратегически важна задача за Украйна, тъй като градът стои на командни височини, откъдето се отваря огънят за контрол над Константиновка. Часов Яр, заедно със Славянск и Краматорск, са глобалните цели на Руската федерация, която се стреми да завземе цялата Донецка област", коментира Фокус.уа.

Русия може да концентрира широкомащабно настъпление в края на пролетта или лятото в западната част на Донецка област, вярват анализаторите от базирания във Вашингтон "Институт за изследване на войната“ (ISW). Според тях, руските войски ще могат да напредват само в една оперативна посока, предава "Украинская правда“.

Руското командване може да съсредоточи планираната си настъпателна операция в края на пролетта или лятото на 2024 г. в западната част на Донецка област, надявайки се да се възползва от "стабилното, но незначително“ напредване на руските войски в този сектор.

Украински официални лица наскоро предупредиха, че руските войски струпват личен състав по оста Харков-Луганск, близо до Бахмут, близо до Авдеевка и в западната част на Запорожка област, но експертите на ISW продължават да оценяват, че руските войски вероятно ще могат да започнат съгласувана широкомащабна настъпателна операция само в едно оперативно направление поради ограниченията на собствените човешки ресурси и планиране.

В доклада се отбелязва, че украинските сили изглежда са отблъснали механизирана атака на руски батальон близо до Авдеевка на 30 март – първата механизирана атака на батальон, откакто руските сили започнаха кампания за превземане на Авдеевка в края на октомври 2023 г.

Руските сили, включително части от руския 6-ти танков полк (90-та танкова дивизия, Централен военен окръг [ЦВО]), според съобщенията са включили 36 танка и 12 бойни машини на пехотата (БТР) в широкомащабно механизирано нападение близо до Тоненкое на 30 март.

В същото време, както беше отбелязано, по време на атаката украинските сили са унищожили 12 руски танка и осем бойни машини на пехотата, а фронталната атака не е успяла да пробие украинската фронтова линия.

Анализаторите казват, че способността на Украйна да се защитава срещу офанзивата от 30 март, особено близо до Авдеевка, където украинските сили бяха принудени бързо да се изтеглят към нови отбранителни позиции след загуба на едно от селищата в района, е положителен показател за способността на Украйна да се защитава срещу бъдещи широкомащабни руски атаки и очаквана руска офанзива през лятото на 2024 г. на годината, смятат от ISW.

В същото време готовността на руското военно командване да включи батальон танкове в настъплението край Авдиевка показва, че това настъпление е приоритет за руснаците, отбелязват още специалистите.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук