"Ди Велт": САЩ си уреди милиони дози ваксина срещу К-19, а колко ще дойдат в ЕС?
В търсене на лека от пандемията и борбата срещу вируса много държави си подават ръце
В търсенето на ваксина срещу пандемията от COVID-19 индустриалните държави се позиционират все по-ясно. Администрацията на Доналд Тръмп си осигури изпълнението на големи поръчки от някои от най-големите производители на ваксини.
В същото време Германия, Франция, Италия и Нидерландия се опитват колкото е възможно по-бързо да обединят усилията си, за да осигурят на Европа доставка на бъдещите ваксини, предаде БГНЕС.
Планира се да се преговаря с производителите, за да се осигурят ваксини за целия ЕС и да се разширят производствените мощности в Европа. Има готовност „за преговори с повечето фармацевтични концерни“, за да се подсигурят “достатъчни количества за ЕС и извън него“, се казва в съвместно писмо на обединението, цитирано от "Велт ам Зонтаг".
Досега Европа предпочиташе да се държи настрани от тази тема. Причина за това беше надеждата, че най-силните държави в света ще намерят общо решение на въпроса и ще осигурят възможно най-бързо ваксина за човечеството. Че това е грешка, стана ясно по време на донорската конференция за пандемията на Европейската комисия в началото на май.
САЩ бяха единствените от седемте най-развити индустриални държави, които не подкрепиха финансово общата цел за събиране на 7,5 милиарда евро в подкрепа на проекти за ваксина срещу COVID-19. Вместо това Съединените щати сами вече отдавна са сключили национални споразумения с фармацевтичната индустрия.
Само в британския фармацевтичен концерн „Astra Zeneca“, който работи по обещаваща ваксина заедно с изследователи от Оксфордския университет, Вашингтон чрез своята изследователска агенция „Bardгa“ е инвестирал 1 милиард евро за проучвания, производство и продажба на бъдещата ваксина.
По този начин Съединените щати са си подсигурили доставката на 300 милиона дози от ваксината. Британското правителство, от своя страна, си е осигурило правото на доставка на повече от 100 милиона единици.
"Имаме капацитет за производството на 2 милиарда дози ваксина, като първите доставки ще бъдат направени през септември 2020 година", съобщават от концерна. От там са влезли в контакт с европейски структури „за предоставянето на широк и справедлив достъп до ваксинация в рамките на Европейския съюз и в глобален мащаб".
През "Barda" САЩ са инвестирали 300 милиона долара в концерна "Sanofi", който съвместно с конкурентния "GlaxoSmithKline" работи върху ваксина срещу COVID-19.
Шефът на "Sanofi" Пол Хъдзън увери, че Съединените щати са си подсигурили правото на най-голямата предварителна поръчка – изказване, което по-късно беше изтрито.
Действията на американската агенция в Европа отдавна се наблюдава с подозрение. От пролетта президентът на Франция Еманюел Макрон настоява съвместно с Германия да се намери общ европейски отговор на изолирания подход на администрацията на Тръмп.
Съюзът е отворен за разширяване
Правителствените субсидии включват значителни финансови рискове, защото държавите инвестират милиарди в проекти за ваксина, за които изобщо не е ясно дали ще постигнат желания успех.
Но притесненията за това, че ще останат с празни ръце в глобалната надпревара и че трябва да обясняват на собствените си граждани, защо за съжаление нямат достъп до ваксина, принуди правителствата в Берлин, Париж, Рим и Хага да се задействат.
Те ще се стремят към “справедлив и прозрачен” процес, така че всяка от държавите-членки на ЕС, която участва в това обединение, да получи съпоставим дял от наличната ваксина, в зависимост от числеността на населението си, се казва в писмото.
Алиансът може да бъде разширен в бъдеще. Очевидно се обсъждат Великобритания, Норвегия, Сингапур и Япония, като не е изненадващо, че САЩ изобщо не се споменават.
Последвайте ни
1 Коментара: