Финансистът на групата "Вагнер" Евгений Пригожин обяви на 9 февруари, че тя напълно е спряла да набира затворници. Това заяви той в отговор на коментари в пресата. По думите на Пригожин, всички задължения се изпълняват за тези, които в момента са наети от "Вагнер". Пригожин твърди, че над 10 милиона американци са кандидатствали да се присъединят към "Вагнер".

Това се посочва в дневния анализ за ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).

Групата "Вагнер" вероятно обаче ще продължи да набира служители от затворите, макар и много по-ограничено. Както ISW отбеляза по-рано, набирането на затворници се забави през последните няколко месеца, което е потвърдено от статистиката за периода между ноември 2022 г. и януари 2023 г.

Това явление е в съответствие с общата тенденция конвенционалните руски войски бавно да заменят групата около Бахмут. Това показва, че руското военно командване може да се отклони от зависимостта си от "Вагнер" и следователно - да използва затворници като пушечно месо.

Кремъл продължава да предприема мерки за постепенно подготвяне на отбранително-промишлената база на Русия за продължителна война в Украйна, като същевременно избягва по-широка икономическа мобилизация. Руският президент Владимир Путин проведе среща с Надзорния съвет на Агенцията за стратегически инициативи на 9 февруари и възложи на агенцията да подкрепи федералните субекти в развитието на производството на безпилотни авиационни системи.

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев по-рано заяви, че руските военни производители възнамеряват да разширят доставките на разузнавателни и атакуващи дронове в подкрепа на операциите в Украйна, а според съобщенията руски и ирански официални лица се планира да бъде построен завод в Русия за производство на 6000 дрона "през следващите години."

Медведев посети завод за производство на танкове в Омска област на 9 февруари и заяви, че Русия трябва да увеличи производството на различно въоръжение, включително модерни танкове, в отговор на военната помощ на Запада за Украйна.

Холандската група Oryx съобщи, че руските сили са загубили 1012 танка, унищожени в Украйна, a други 546 са пленени от украинските сили. Тези загуби представляват приблизително половината от танковете, които Русия е изпратила в Украйна в началото на инвазията. Хиляда и петстотин танка са достатъчни за оборудването на повече от 15 танкови полка или бригади или около 150 батальонни тактически групи.

Руската армия трябва бързо да попълни тези загуби на танкове, за да запази способността си да води широкомащабна механизирана маневрена война преди вероятното увеличаване на темпото на настъпателните операции в Източна Украйна. Медведев вероятно формулира своите призиви за увеличаване на производството като отговор на западната военна помощ, за да скрие факта, че значителните загуби на военно оборудване водят до необходимостта от това. Усилията на Кремъл постепенно да подготви отбранителната промишлена база на Русия за продължителна война, като същевременно избягва по-широка мобилизация на руската икономика, продължават да са несъвместими с мащаба на войната, която руската армия води в Украйна, и мащаба на загубите на руска военна техника.

Известен руски блогър, свързан с "Вагнер", призова за уволнението на руския министър на отбраната Сергей Шойгу заради скандал с доставките на руски военни униформи. Много видни руски военни блогъри остро критикуваха Шойгу и руското Министерство на отбраната (МО) заради новината, че 22-годишният син на руския заместник-началник на Федералната агенция за управление на държавната собственост е спечелил договор за доставка на нови униформи за руската армия.

Блогърите твърдят, че новите униформи са с по-ниско качество, със завишени цени (струват около 130 000-210 000 рубли или $1780 - $2875 на униформа) и са част от дребна корупционна схема за обогатяване на семействата на руски военни служители. Каналът Gray Zone Telegram - виден блогър, свързан с "Вагнер" - написа изпълнено с обяснения изказване до своите 426 000 абонати, че Шойгу е загубил доверие пред руската нация и че руският президент Владимир Путин може да промени ситуацията, като уволни Шойгу и антуража му в руския Генерален щаб и забрани на Шойгу и неговите съратници да участват във всички руски военни дела.

Кремъл продължава да показва, че не желае да ограничи разделителната реторика на ултранационалистически провоенни фигури. Ръководителят на Чеченската република Рамзан Кадиров публично спори със заместник-председателя на Думата генерал Виктор Соболев след критиките на Соболев към изявленията на Кадиров, че стандартите за подстрижка в руската армия са дискриминационни спрямо мюсюлманите и призовава руската армия да се бори със сатанизма в Полша.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви на 9 февруари, че Кремъл "не участва в този спор и не би искал да дава никакви оценки" за него.

Москва ще продължи да толерира разделителна реторика от страна на ултранационалистически фигури, докато се стреми да се хареса на по-широката провоенна общност.

Руски източници твърдят, че руските военни са интегрирали доброволческо формирование от Донецката народна република (ДНР) в армията. Руски блогър посочва, че бившият доброволчески батальон на ДНР "Восток" вече формално е 11-ти полк на руските въоръжени сили.

Командирът на доброволческия батальон на ДНР "Восток", известен руски блогър, не дава уточнения за съобщената интеграция. Той не посочва на какво висше формирование е подчинен 11-ти полк, но е възможно това да е Южният военен окръг, който формално контролира 1-ви армейски корпус на ДНР. Този полк може да бъде причислен към нова неопределена руска маневрена дивизия. ISW по-рано оцени, че руското Министерство на отбраната (МО) изглежда бърза да интегрира нередовни конвенционални сили в по-традиционни структури и вероятно ще се бори да коригира слабата ефективност на тези формирования по време на усилията за интеграция.

Съобщава се, че руски военен съд е постановил, че руските командири могат законно да отказват да освободят военнослужещи от служба след края на договорите им. Руска медия информира на 8 февруари, че военен гарнизонен съд на област Перм се е произнесъл в полза на руски командири по дело, заведено от военнослужещ, който твърди, че командирите са отказали да го освободят от служба, когато договорът му е изтекъл през септември 2022 г.

Съобщава се, че съдът твърди, че указът за частична мобилизация постановява изчерпателен списък от основания за освобождаване, който не включва изтичането на договор, и следователно заключава, че няма причина за признаване на действията на командирите за незаконни.

Кремъл вероятно няма официално да отмени указа за частична мобилизация, за да оправдае правно продължаването на службата на мобилизираните за неопределено време.

Съобщава се, че доброволчески батальон, свързан с руски окупационен служител, е разположен на фронтови позиции в Украйна. Владимир Рогов от назначената от Русия администрация на Запорожка област заяви на 9 февруари, че елементи от доброволческия батальон Судаплатов на областния ръководител Евгений Балицки са се разположили на фронтови позиции в неуточнена зона на Украйна.

Руски източници по-рано твърдяха, че в доброволческия батальон служат турски, шведски и сръбски доброволци.

ISW продължава да счита, че този доброволчески батальон вероятно ще се изправи пред значителни предизвикателства по отношението на командването и контрола, ако тези твърдения са верни.

Кремъл продължава да дава приоритет на развитието на окупираните територии в Украйна. Руският президент Владимир Путин се срещна с Надзорния съвет на Агенцията за стратегически инициативи на 9 февруари и възложи на агенцията да се съсредоточи върху разработването и прилагането на планове за социално-икономическо развитие на окупираните Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска области.

Путин заяви, че Русия трябва да развие окупираните територии през настоящото десетилетие, за да насърчи социалната ангажираност към РФ.

Лидерът на Донецката народна република Денис Пушилин се срещна с руския министър на енергетиката Николай Шулгинов на 9 февруари, за да обсъдят нов горивно-енергиен комплекс в Донецка област.

Кремъл и руските окупационни власти вероятно смятат, че бързото икономическо развитие ще насърчи широко разпространяване на проруски настроения в окупираните територии.

Руските власти продължават да депортират местни жители и деца от окупираните територии чрез различни схеми. Окупационният ръководител на Запорожка област Евгений Балицки заяви на 9 февруари, че руските медицински служби взимат жени и новородени със заболявания, които не могат да бъдат лекувани в Запорожка област, в Русия за перинатални грижи. Балицки също така посочи, че руски лекари и Министерство на здравеопазването на РФ предоставят акушерски услуги в окупираната Запорожка област. Двете мерки вероятно целят да подкрепят текущите руски усилия за депортиране на деца и жители от окупирани територии под прикритието на схеми за транспортиране по медицински причини. Светлана Чупшева от Руската агенция за стратегически инициативи заяви на среща с Путин, че агенцията е помогнала за транспортирането на десетки жители от окупирани територии в Русия по такава схема. Чупшева също така обяви, че Агенцията за стратегически инициативи планира да приеме 5000 деца от Донецка област в курс по програмиране, който може да създаде условия за преместването на тези деца в Русия.

ISW продължава да счита, че тези схеми вероятно са част от по-широко усилие за етническо прочистване.

Руски източници твърдят на 9 февруари, че руските власти са задържали членове на украинска диверсионна и разузнавателна група, опитващи се да убият заместник-ръководителя на окупационната власт в Бердянск, заместник-началника на окупационната пътна полиция и окупационния комендант на Бердянск.

Руски източници също твърдят, че украинската диверсионно-разузнавателна група е подготвяла нападение срещу център "Ние сме заедно с Русия" край Бердянск.

ISW по-рано оцени, че Кремъл вероятно е основал, координира и популяризира организацията "Ние сме заедно с Русия", за да създаде фасада на обществена подкрепа за анексирането и интегрирането на окупирани украински области в Русия.

Беларуски маневрени елементи продължават провеждането на учения в Беларус. Неуточнени части от беларуската 6-та отделна гвардейска механизирана бригада проведоха тактически учения с бойни стрелби на полигона Гожски в Гродно, Беларус, на 9 февруари.

На 9 февруари танков батальон от беларуската 11-та отделна механизирана бригада проведе бойна стрелба с танкове Т-72 на полигона Обуз-Лесновски в Брест, Беларус.

Съобщава се, че Беларус е започнал едномесечно обучение за новобранци от резерва на 9 февруари. Телеграм каналът Gray Zone съобщи на 9 февруари, че новобранците от резерва на Беларус са започнали едномесечен период на обучение.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук