Доклад на ISW с последни новини за украинските дронове и руските рафинерии
Един от неназованите източници заяви, че Казахстан и Русия вече са постигнали споразумение, което позволява на Русия да използва казахстанските резерви от бензин в някакъв неуточнен капацитет
Съобщава се, че украинските безпилотни удари срещу руските петролни рафинерии принуждават Русия да търси внос на бензин от Казахстан.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).
Трима неназовани източници от индустрията съобщиха на Ройтерс в статия, публикувана на 8 април, че Русия е поискала от Казахстан да създаде "спешен резерв" от 100 000 метрични тона бензин, който Казахстан да достави на Русия в случай на недостиг, изострен от украинските безпилотни удари и последвалите прекъсвания на работата на рафинериите.
Един от неназованите източници заяви, че Казахстан и Русия вече са постигнали споразумение, което позволява на Русия да използва казахстанските резерви от бензин в някакъв неуточнен капацитет. Съветникът на казахстанския министър на енергетиката Шингис Илясов обаче отрече казахстанското министерство на енергетиката да е получавало такива искания от Русия.
На 2 април Ройтерс съобщи, позовавайки се на собствени данни, че постоянните украински безпилотни удари са спрели около 14% от общия капацитет на Русия за преработка на петрол.
Главното управление на военното разузнаване (ГУР) на Украйна косвено предположи, че може да е отговорно за експлозията, която извади от строя малък ракетоносец на руския Балтийски флот във военноморската база в Балтийск, Калининградска област, на 7 април.
На 8 април ГУР публикува кадри, за които се твърди, че показват детонация на взривно вещество в контролната зала на корветата от клас "Буян-М" на руския Балтийски флот по проект 21631 "Серпухов" на 7 април.
Неотдавнашните дискусии сред избрани руски военни блогъри подчертават противоречивата руска реторика в руското информационно пространство между разкази, които се стремят да представят руските сили като по-способни от украинските, и други разкази, които критикуват руската армия за недостатъци, водещи до големи загуби на руската пехота.
Няколко военни блогъри наскоро обсъдиха и разкритикуваха тактиката, при която пехотата се придвижва с бронирани машини до фронтовите позиции, преди да слезе от тях, за да проведе фронтови атаки.
Това не е нова тактика нито за руските, нито за украинските сили, но тактиката, която излага незащитените пехотинци на заплахи, напоследък изглежда привлича повече внимание от страна на руските военни коментатори.
На 8 април руското Министерство на отбраната (МО) публикува кадри, на които се вижда как елементи от 98-а гвардейска въздушнодесантна дивизия (ВДВ) очевидно прилагат тази тактика в покрайнините на Часив Яр (източно от Бахмут), където бронирани машини транспортират пехотата до фронтови позиции, пехотата слиза от тях, а бронираните машини бързо се изтеглят.
Друг военен блогър зададе въпроса защо руските медии се фокусират върху кадри от неуспешни украински бронирани атаки по време на контраофанзивата през лятото на 2023 г., въпреки че самите руски сили се борят с много от същите тактически проблеми при провеждането на подобни атаки, особено поради насищането на бойното пространство с безпилотни самолети.
Свързаната с Кремъл губернаторка на проруския молдовски автономен регион Гагаузия Евгения Гуцул намекна, че румънски служители контролират молдовското правителство - последното от поредицата скорошни усилия на Кремъл да постави под въпрос суверенитета на европейските прозападни правителства.
На 8 април по време на интервю за руския държавен телевизионен канал "Първи канал" (Первий канал) Гуцул заяви, че ако Гагаузия започне процес на отделяне от Молдова, ще има реакция не само от страна на молдовското правителство в Кишинев, но и от Букурещ, Румъния, която според Гуцул "контролира" молдовските власти, намеквайки, че Молдова не е суверенна.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: