Западните медии фактически водят антисирийска и антируска пропаганда, осветявайки едностранчиво събитията в Алепо, пише коментаторът на Deutsche Welle Матиас фон Хайн.
Според него, битката за Алепо стана ярък пример как във всяка война първа жертва става истината за ставащото. Сирийските събития показаха, че „играта с факти донася повече успехи, отколкото безсъвестната лъжа”, и позволява по-ефективно да се управлява общественото мнение, продължава Матиас фон Хайн.
 
Западната телевизия показа кадри от „авиационните атаки на сирийските и руските ВВС” над жилищни райони на Алепо и демонстрира „варварството” на Дамаск и Москва, „цинизма на Асад и съюзниците му”, „тяхното желание буквално да вървят по трупове”. Медиите редовно напомняха за хуманитарната катастрофа, постигнала жителите на Алепо. В действителност картината не е черно-бяла, както се опитват да я нарисуват западните медии, а сива, твърди експертът.
 
Медиите например премълчаха за престъпленията на терористите, които използваха хората като живи щитове и обстрелваха западната част на града без всякакви задръжки. Пък и „въстаниците” не били съвсем мирни – основната им част се състоеше от джихадисти, а на завладените територии действаха законите на шариата, сочи Матиас фон Хайн.
 
„Истината е там, че в източната част на Алепо нямаше демократи”. За това говорят не само „сирийската и руската пропаганда”. Дори Стивън Уорън, представител на командването на САЩ за Близкия Изток и Северна Африка, още през април заяви, че източната част на града се държи от „Фронт ан-Нусра”. През 2014 г. американският вицепрезидент Джо Байдън сам заяви, че сирийската опозиция „няма умерен център”, а американските съюзници Турция и Саудитска Арабия са готови да въоръжат когото и да е, стига той да помогне да свалят сирийския президент, сочи Матиас фон Хайн.
 
Следва да се припомни и ситуацията в Ирак, където по време на атаките на САЩ и коалицията бяха разрушени 80% от Рамади и Фалуджа.
 
Медиите трябва да съобщават за зверствата на войната, но картината трябва да бъде пълна, а не фрагментарна, защото „избирателното информиране е пропаганда”, обобщава авторът.
 
Превод и редакция: БЛИЦ