ЕК заплете интрига с визитата на Орбан в Москва, a НАТО...
Посещението не цели постигането на мир в Украйна, смятат в Брюксел
Посещението на Орбан в Москва подкопава европейското единство и не цели постигането на мир. Това заяви днес говорител на Европейската комисия по повод пътуването на унгарския премиер Виктор Орбан до Москва.
"Според нас само с единство може да се постигне справедлив мир в Украйна", каза той и уточни, че ходът на Орбан не е бил съгласуван и той не е упълномощен в случая да представлява ЕС, макар неговата страна да пое председателството на Съвета на ЕС на 1 юли.
Шефът на НАТО с първи думи за визитата на Орбан в Москва
Всички в ЕС искаме мир. Обсъждането на решение изисква участието на Украйна. Най-доброто решение е руските войски да се изтеглят от Украйна. Председателството не представлява ЕС във външните отношения, добави говорителят, цитиран от БТА.
Европейската политика е много ясна и е подкрепена от всички европейски институции. Посещението на Орбан в Москва поставя под въпрос пътуването на ЕК до Будапеща, което беше насрочено за есента. То подкопава европейското единство и не цели постигането на мир, обобщи говорителят.
Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита.
"Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да говорим по въпроса там", каза още Столтенберг.
И подчерта: "Разбира се, Виктор Орбан не представлява НАТО на тази среща, а само собствената си страна. Важно е, че всички страни членки, както и Унгария, са се съгласили, че Русия е агресорът и носи отговорността за войната и че териториалната цялост и суверенитетът на Украйна трябва да се зачитат".
Очаква се страните от НАТО да договорят на срещата на върха във Вашингтон съществен пакет в полза на Украйна, каза още Столтенберг. Той ще включва помощ за нейната сигурност и обучение на военните ѝ сили, като Пактът ще координира основната част от международната помощ за тази цел.
Столтенберг очаква също така съюзниците да препотвърдят минимална помощ за военни цели за страната от 40 млрд. долара годишно и за следващата година, както и да осигурят допълнителна помощ с ПВО системи и боеприпаси:
"Ние сме съгласни, че всички тези елементи - командването на НАТО, повече финансова помощ, повече споразумения за сигурността и по-голямата съвместимост, представляват мост към членството в НАТО и много стабилен пакет за Украйна на срещата на върха. Така че Украйна се приближава до НАТО".
Столтенберг оповести проучване на Пакта, според което 70 на сто от гражданите на страните членки биха гласували да останат в Алианса и само 14 на сто за напускането му. Огромната част от тях също така са за подкрепата за Украйна да продължи.
Последвайте ни
7 Коментара: