Българска следа след атентата в германския град Солинген.

По информация на вестник „Шпигел”, заподозреният Исаа Ал Х. е трябвало да бъде депортиран от Германия миналата година. Той трябвало да бъде върнат у нас.

Соченият за извършител пристигнал в Германия през 2022 г. и подал молба за убежище. По информация на изданието, според Дъблинското споразумение мъжът трябвало да бъде пренасочен към България. Германските служби са подали съответния сигнал към българските си колеги и той е бил приет.

Депортацията се провалила, защото сириецът не е бил открит в бежанския център в Германия. През август 2023 година срокът за предаване на сириеца в България изтекъл, затова отговорността останала на германската държава.

Междувременно бе съобщено, че задържаният за нападението с нож в западния германски град Солинген, при което бяха убити трима души, а осем бяха ранени, се е предал сам и е признал престъплението.

„Участието на това лице (в нападението) в момента се разследва интензивно“, съобщиха в съвместно изявление полицията и прокуратурата в Дюселдорф.

Тези подробности дават донякъде по-пълна картина след съобщението, направено късно снощи от държавен служител, който обяви по германската телевизия ареста на мъжа, когото властите издирваха в продължение на 24 часа след нападението, отбелязва Ройтерс.

Нападението, за което „Ислямска държава“ пое отговорност, беше извършено в петък вечерта по време на фестивал за честване на 650-годишнината от създаването на града.

В изявление в канала си в „Телеграм“ вчера „Ислямска държава“ описа мъжа, за който се предполага, че е извършител на атаката като свой „войник“.

„Той извърши нападението, за да отмъсти за мюсюлманите в Палестина и навсякъде (по света)“, пише терористичната организация.

Засега няма други доказателства, които да подкрепят това твърдение и не е ясно какви са били отношенията на задържания с „Ислямска държава“, уточни Ройтерс.

Премиерът на провинция Северен Рейн-Вестфалия Хендрик Вуст вчера описа нападението като „терористичен акт“.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ