Борис Долгов, старши научен сътрудник в Центъра за арабски и ислямски изследвания към Института по изтокознание на Руската академия на науките, изрази мнение, че Турция може да се опита да се намеси в украинския конфликт, за да го разреши в свой интерес.

„Теоретично можем да видим желанието на Турция също да се намеси в украинския конфликт, за да постигне неговото разрешаване в своя полза. Турция, макар и неподкрепена от всички членове на НАТО, е мълчаливо подкрепена от Съединените щати – в контекста на американската политика за ограничаване на Русия“.

Експертът обърна внимание на факта, че напоследък Анкара се активизира в украинска посока, да не говорим за факта, че още от самото начало Турция обяви непризнаването на обединението на Крим с Русия. 

„Турция и Украйна също установиха военно-техническо сътрудничество – доставка на дронове, военни кораби. Има дори информация, че с помощта на Турция редица групи ислямистки бойци се преместват от контролираните от Турция райони на Сирия. 

Освен това Турция, това твърдят и нейните официални представители, в случай на конфликт в Украйна тя ще изпълни задълженията си като член на НАТО“, продължи той.

Долгов посочи още, че Турция участва и в сирийската криза, където активно преследва собствените си цели. Той посочи, че радикални ислямистки групировки, базирани в Идлиб, които Турция и Западът наричат умерени, продължават да действат в Сирия. 

„Турция подкрепя тези групи. Има също сведения, че тези радикални групировки продължават да действат срещу сирийските сили и руските военни обекти в Сирия. Тук е очевидно продължаването на политиката на Турция, която прокарва нейните интереси“, обясни анализаторът.

Той припомни, че армено-азербайджанският конфликт, който беше замразен от много години, се приближи до развръзка точно след намесата на Турция. „Тази намеса не доведе до пълно разрешаване с военни средства, но допринесе за успеха на една от враждуващите страни – Азербайджан“, каза още Долгов.

Според експерта Русия трябва да вземе предвид, че Турция има доста широки амбиции в много области, които освен Сирия, Либия и Южен Кавказ може да включват и украинското направление.

По-рано Анкара обяви телефонен разговор между турския президент Тайип Ердоган и руския лидер Владимир Путин за ситуацията в Украйна. В петък турският президент обяви готовността си да организира среща между главите на Русия и Украйна.

В сряда Ердоган допусна тристранна среща на президентите на Турция, Русия и Украйна в Анкара или Истанбул в случай на положителен отговор от Путин. Той добави, че украинският президент Владимир Зеленски е положително настроен към идеята за тристранна среща.