Докато светът следеше „марша на справедливостта“ на Пригожин, настъплението на въоръжените сили на Украйна започна съвсем плавно на фронта, но все пак осезаемо.

Вече се чуват гласове, които казват, че настъплението е осуетено, ВСУ са заседнали в руската силна защита и са в затруднено положение, коментира военният експерт Ярослав Димчук

Като доказателство за собствената си правота, според него, те се позовават на CNN, The New York Times и други издания, които признават, че настоящият опит за атака не оправдава очакванията, а украинският президент Володимир Зеленски отбеляза, че офанзивата е по-бавна отколкото би се искало.

По същество обаче подобно развитие на събитията не е изненада или повод за прибързани заключения. Да, неуспехите на украинците край Кременная и Орехово (които по-специално доведоха до загубата на няколко бойни машини "Брадли" и танкове Леопард-2) са очевидни.

Въпреки това, западната бронирана техника е добре защитена и повечето от доставените от Запада танкове и бронирани машини все още остават в строя.

Украинците не господстват във въздуха, не могат да заобиколят руските укрепления с обща дължина над 600 км, остава само челен сблъсък, а може би и морски десант. Димчук добавя към това и формалната забрана на САЩ да използват оръжията им за нападение в дълбочина на руска територия, която Украйна засега спазва.

Експертът привежда написаното в The ​​Washington Post, че задачата на въоръжените сили на Украйна днес е много по-трудна, отколкото миналата есен, когато те си върнаха Харков и част от Херсонска област.

Това се обяснява с факта, че този път Генералният щаб на въоръжените сили на Руската федерация е добре подготвен за всякакви стратегически решения. В момента украинците са принудени да напредват през силно минирани, предимно равнинни и открити терени към основната руска отбранителна линия, известна като Линията Суровикин.

В много отношения една част от тях минават по левия бряг на Днепър в направление към Азовско море и Крим; другата - през Запорожка област към Донбас.

Не е тайна, че ВСУ се надяват да сведат до минимум загубите за сметка на ударите със Storm Shadow по руската поддържаща инфраструктура (припомнете си, че тази крилата ракета наскоро извади от строя Чонгарския мост).

Така че не е изненадващо, че британският министър на отбраната Бен Уолъс изтъкна, не без гордост, миналата седмица:

"Използването на Storm Shadow значително повлия на хода на войната. Но трябва време, за да се проявят последиците от атаките срещу руски пунктове и пътища за доставки в недостиг на боеприпаси и гориво на фронтовата линия".

Повечето от десантно-щурмовите бригади на Украйна (общо 9), обучени на европейски полигони и оборудвани по западен модел, все още не са се включили в боя. В тази връзка министърът на отбраната на Украйна Алексей Резников предупреждава или напомня: "Основната изненада за московчани предстои!"

Той е повторен от инструктора на украинската армия, американският бригаден генерал в оставка Марк Арнолд: Това, което виждаме днес, са пробни атаки от ВСУ, за да намерят слабото място на руснаците или опити сами да създадат дупка в защитата им.

- Украинците провокират противника да хвърли мобилен резерв за отвръщане, за да нанесе мощен удар на съвсем друго място. Ако руснаците се поддадат на тази хитрост, пробивът може да се развие успешно. Между другото, дори аз не знам за направлението на главния удар".

Майкъл Кофман от Фондация Карнеги казва: "Няма таен план, всичко е ситуативно. Водещи анализатори заявиха от самото начало, че операция срещу подготвена отбрана ще бъде трудна и скъпа. Твърде рано е да се прецени резултатът от операцията, тъй като ранните резултати са изпълнени с грешки".

Съединените щати са предоставили на Украйна военна подкрепа на стойност 40 милиарда долара, а освен това съюзниците са отпуснаха още няколко милиарда. Също така по този начин те се отървават от остаряла и ненужна техника.

Неотдавнашната доставка на 33 самоходни гаубици, дарени от италианското правителство, половината от които не действат не стрелят, е ясно доказателство за това.

Част от американската техника (включително бойни превозни средства Bradley и гаубици M777) също е била неизползваема, така че просто е демонтирана за резервни части.

Белият дом отказва да достави определени видове оръжия. Поне засега. Например армейската тактическа ракетна система с голям обсег MGM-140 ATACMS, която би се превърнала в реална заплаха за руските тилови бази и военна логистика.

Също така и F-16, който би се превърнал в сериозен проблем за ударните хеликоптери Ка-52 Алигатор. Европа обещава да прехвърли изтребители едва към есента. Очаква се и още танкове Abrams да бъдат изпратени. Киев също така иска бронирани коли за разминиране и друго инженерно оборудване, но засега не го получава.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обаче е сигурен: "Нашите украински приятели имат всичко необходимо, за да успеят".

Ако се допусне и приеме, че въоръжените сили на Украйна все пак ще победят, тогава от НАТО ще заявят, че това се е случило въпреки недостатъчната техника и подготовка на войските, коментира Ярослав Димчук.

Ако настъплението загуби сила и не успее, тогава властите, начело със Зеленски ще се оправдават, че не е било осигурено необходимото количество оръжия. Тук обаче трябва да е ясно едно нещо, според Димчук: всички неуспехи, които украинците търпят в настоящата ситуация, принуждават Запада да засили подкрепата си, като същевременно изключва и отрича възможността за преговори, които ще доведат до замразяване на конфликта.

Експертът заявява още, че на Запад се смята, че бунтът на ЧВК "Вагнер" не е нищо повече от опит за военно-държавен преврат. Въз основа на това те се надяват, че Путин ще направи чистка на генералите.

Този фактор и изгонването на легендарната ЧВК от Русия в разгара на военните действия се смята, че ще отслаби руската боеспособност и се появява шанс за Украйна.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук