Северна Корея може да е извършила изпитание на термоядрено устройство не според общо приетите разбирания, а използвайки атомен заряд с т. нар. термоядрено ускорение. По този начин на практика е повторила етап от развитието на ядрените програми на СССР и САЩ от края на 1940-те и 1950-те години.

Това смята главният редактор на специализирания сайт AtomInfo.ru Александър Уваров.
По-рано Централната телевизия на Северна Корея обяви, че в страната е проведен успешен опит на водородна бомба. Според южнокорейската агенция Ренхап мощността на взрива може да е достигнала до 50 килотона. 

"Ако съдя по обявената мощност на взрива - няколко десетки килотона, може да става въпрос не само за термоядрен заряд в неговото съвременно разбиране, а за т. нар. ядрен заряд с термоядрено ускорение", твърди Уваров и отбелязва:

"Това е отдавнашен физически принцип, предложен още в края на 40-те и началото на 50-те години и един от бившите вече етапи в развитието на ядрените програми на САЩ и Русия."

Енергията на взрива на термоядрения заряд се обуславя като ядрена реакция на деленето на ядрата, както и термоядрен синтез с участието на тежки изотопи на водорода - дайтерий и тритий. 

Самата система за термоядрено ускорение на ядрения заряд (бустинг, от англ. boosting — форсиране) е предназначена за увеличаване на КПД. Това става посредством използването на делящи се материали с ускоряване на скоростта на делението на ядрата на неутрони при висока енергия, възникваща при термоядрения синтез.

Подобни ядрени заряди са по-леки от обикновено и имат мощност до няколко стотин килотона, превишавайки долния предел на мощността на термоядрените устройства.

Превод БЛИЦ