Експерт: Русия иска да разруши ЕС и да разбие НАТО
Според анализаторите от „Стратфор“ един от регионите, където руската външна политика е особено активна са Балканите
Според него спечелването на избори от насърчавани и подкрепяни от Москва кандидати и политически сили не е крайната цел на руската външна политика.
Кремъл се надява да „дискредитира демокрацията”, включително чрез предизвикване на „общо недоверие и объркване в източниците на информация, което замъглява границите между факти и измислици”.
Уотс подчерта, че САЩ лесно могат да попаднат в капан, опитвайки се да отговорят на руската пропаганда по същия начин.
Според анализаторите от „Стратфор“ един от регионите, където руската външна политика е особено активна са Балканите.
Русия би могла да използва ситуацията в Сърбия, Косово, Черна гора и Македония, за да предизвика криза, с която Западът няма да може да се справи.
От „Стратфор“ посочват, че центробежните тенденции в Европейския съюз и неясните перспективи пред НАТО карат Москва повторно да насочи своя поглед към Балканите, в резултат на което се очаква по-голямо напрежение в региона.
Сред събитията, от които Русия може да се възползва са кризата между Сърбия и Косово, изборите в Черна гора през 2018 г., референдумът за независимост на Република Сръбска, планиран от Милорад Додик и др.
„Кремъл няма илюзии, че ще привлече балканските държави на своя страна, но все пак гледа на региона като на гнездо от оси, което да раздруса и да създаде криза, каквато ЕС и НАТО не биха могли да овладеят”, посочват от „Стратфор“.
Предупрежденията на анализаторите идват на фона на ново изостряне на отношенията между Запада и Русия.
Американският държавен секретар Рекс Тилърсън заяви в Брюксел, където участва в среща на външните министри на НАТО, че „санкциите на САЩ ще останат, докато Русия не ревизира своите действия, които ги причиниха“ и не върне Крим на Украйна.
Британският министър на отбраната Майкъл Фалън пък посочи, че „има модел на намеса от страна на Русия в различни части на земното кълбо, към който трябва да бъде подходено с внимание”.
Американският му колега Джеймс Матис добави, че „в момента Русия е избрала да бъде стратегически конкурент” и НАТО трябва да остане единен.
От руското външно министерство отвърнаха на нападките: „Поддържането на единство в подобна многостранна структура, каквато е НАТО, най-вероятно е трудно. Важно е да има силен обединителен мотив. Както си личи по коментарите на натовските министри, този мотив е винаги един и същ - митът за „руската заплаха”, клеветите за наличие на „руска агресия и постоянните призиви за „колективно противопоставяне”.
Последвайте ни
0 Коментара: