Британската научна консултативна група за извънредни ситуации представи четири много различни сценария за по-нататъшното развитие на пандемията.

Въпреки това, всички те предполагат, че вирусът скоро няма да спре да се разпространява по света, съобщава GOV.UK.

Най-добрият сценарий е ваксините да бъдат достатъчно ефективни срещу новите щамове на коронавируса, които от своя страна няма да имат висока степен на заразност или тежко протичане на заболяването.

С помощта на антивирусните лекарства хората няма да се разболяват прекомерно. Ще се появяват само регионални или сезонни огнища.

Вторият сценарий предполага, че вълните ще продължават да се появяват от време на време, тъй като колективният имунитет отслабва. Лошите години ще се редуват с добри.

Някои от щамовете на коронавируса ще са способни да предизвикат тежко протичане на заболяването. Повечето хора ще са защитени от силен имунитет, но болестта започва да проявява резистентност към антивирусни лекарства.

Третият вариант предполага, че заразните вълни продължават една след друга, следствие от нови щамове на вируса. Повечето хора са защитени от ваксини и сравнително силен колективен имунитет, но резистентността към антивирусните лекарства постепенно нараства.

Най-лошият сценарий е инфекцията да се предава твърде бързо. Поради неизвършената навсякъде и напълно ваксинация вирусът се предава на животни и отново се връща при хората, като причинява нови и повтарящи се инфекции. При този вариант ще има и дългосрочни последици от заболяването.

Независимо кой от сценариите се окаже най-достоверен, според експертите стабилизирането на ситуацията в света ще отнеме най-вероятно от две до десет години.

Превод и редакция: БЛИЦ