Миналият месец получихме зашеметяващата информация, че ваксините на Pfizer и Moderna са ефективни на 90% и 94%. Но малко след това се появиха и скептиците, които твърдят, че да преболедуваш COVID-19 предлага по-голяма защита. Сред тях е и сенаторът от Кентъки Ранд Пол, който публикува в Twitter противоречивото твърдение, че естествено придобитият имунитет след прекарване на COVID инфекция е 99.9982%.

Но вярно ли е това?

"Проблемът в тази логика е, че е трудно да се предскаже кой ще преживее инфекцията от COVID-19", казва Дженифър Гомерман, имунолог от университета в Торонто, пред The New York Times. "Като се имат предвид всички неизвестни - като болничния капацитет на региона или силата на имунния отговор на човек - изборът на болестта пред ваксината е много лошо решение."

Гомерман е на мнение, че основното предимство на ваксината е, че е предсказуема и безопасна. "Тя е оптимизирана, за да генерира ефективен имунен отговор", категоричен е имунологът.

Но какво знаем за това как имунитетът от предишна инфекция се сравнява със защитата, предоставена от новите ваксини? А ако вече сте преборили COVID-19 - безопасно ли е да се ваксинирате? The New York Times моли експерти да дадат яснота върху доказателствата, които имаме.

Кой имунитет е по-силен - този след инфекция или от ваксината?

Краткият отговор е: Не знаем напълно. Но ваксините срещу COVID-19 предвидимо са предотвратили заболяването и са далеч по-безопасен залог, твърдят експерти.

Ваксините за някои патогени, като пневмококови бактерии, предизвикват по-добър имунитет, отколкото естествената инфекция. Ранните данни сочат, че ваксините срещу COVID-19 също могат да попаднат в тази категория. Доброволците, получили препарата на Moderna, са имали повече антитела - един от маркерите на имунния отговор - в кръвта си, отколкото хората, които са били болни от коронавирус.

В други случаи обаче естествената инфекция е по-мощна от ваксината. Например заболяването от паротит - което в редки случаи може да причини проблеми с плодовитостта при мъжете - генерира имунитет през целия живот, но някои хора, получили една или две дози от ваксината, все пак се разболяват.

Естественият имунитет срещу коронавируса за щастие е доста силен. По-голямата част от заразените хора произвеждат поне някои антитела и имунни клетки, които могат да се борят с инфекцията. И доказателствата досега сочат, че тази защита ще продължи с години, предотвратявайки сериозни заболявания, ако не и реинфекция.

Но в този имунен отговор има "огромен динамичен диапазон", с 200-кратна разлика в нивата на антителата при различни хора. При тези, които са имали леки симптоми, имунната защита, която може да предотврати повторна инфекция, може да отшуми в рамките на няколко месеца.

"Тези хора може да се възползват повече от ваксината, отколкото другите", казва Бил Ханаж, епидемиолог от училището за обществено здраве Харвард Т.Х.Чан.

Разнообразието в имунния отговор от естествена инфекция може да се дължи на разликите в количеството на вируса, на което е било изложено лицето.

Но всеки получава една и съща доза от ваксината.

"Знаем дозата, която се прилага, и знаем, че тази доза е ефективна при предизвикване на имунен отговор", на мнение е д-р Гомерман. "Така че това се превръща в променлива, която вече не е на дневен ред, когато получите ваксината."

Ако си млад и здрав - по-добре ли е да изчакаш да се заразиш с COVID-19 вместо да приемеш ваксината?

Експертите са единодушни в отговора на този въпрос: COVID-19 е далеч по-опасният вариант.

"Ясно е, че тялото се възстановява по-трудно след зараза, отколкото след ваксина - естествената инфекция крие по-голям риск", казва Марион Пепър, имунолог от Вашингтонския университет в Сиатъл.

Хората, които са със затлъстяване или имат заболявания като диабет, са особено податливи на тежки случаи на COIVD-19. Вирусът изглежда по-малко рисков за по-младите хора, а жените са склонни да се справят по-добре от мъжете. Но освен тези широки обобщения, лекарите не знаят защо някои хора се разболяват тежко и умират, докато други нямат почти никакви симптоми.

Например, хора, които крият определени мутации в имунните гени, са по-податливи на болестта, показват няколко проучвания. "Значи има рисков фактор, който няма нищо общо с възрастта", казва д-р Гомерман.

В проучване на повече от 3000 души на възраст от 18 до 34 години, които са били хоспитализирани с коронавирус, 20% са имали нужда от интензивно лечение, а 3% са починали.

"Вярно е, че повечето хора няма да бъдат хоспитализирани, повечето хора няма да влязат в интензивното отделение или да умрат", обяснява д-р Ивон Малдонадо, която представлява Американската академия по педиатрия на заседанията на федералния Консултативен комитет по имунизационни практики.

Но "никой не е имунизиран срещу тежко заболяване", допълва тя. И дори хората да не са изложени на висок риск от COVID, техните приятели или семейство биха могли да бъдат.

Един от всеки трима, които се възстановяват от коронавируса, имат хронични оплаквания, включително изтощение и сърцебиене, в продължение на месеци след това.

Това включва хора под 35 години без предишни здравословни проблеми. Някои оцелели от COVID също показват обезпокоителни признаци, че тялото им се е обърнало само срещу себе си и проявяват симптоми, подобни на тези на лупус и ревматоиден артрит.

Ваксините срещу вируса носят малък риск. Те са тествани при десетки хиляди хора без сериозни странични ефекти - поне досега. "След като започнете да ваксинирате милиони, може да откриете много, много редки здравни събития", казва д-р Ханадж.

"Но трябва да знаем, че те са много, много редки и много по-редки от нежеланите събития, свързани с естествената инфекция."

Безопасно ли е да се ваксинираш, ако вече си боледувал от COVID-19?

Ваксинирането след инфекция е безопасно и вероятно дори още по-полезно, казват експертите.

"Няма нищо вредно в това да получите още един тласък на имунния отговор, който сте имали преди", казва д-р Пепър.

"Бихте могли да получите всъщност още по-добър имунен отговор, като повишите какъвто и имунитет имате от първата инфекция."

Всъщност на среща в сряда д-р Монсеф Слауи, главен съветник на операция Warp Speed, каза, че до 10% от участниците в клинични изпитвания за ваксините са били заразени с вируса, без да знаят това. Техните имунни отговори към ваксината се анализират, добавя той.

Ако вече сте имали COVID-19, можете да си позволите да изчакате известно време преди да се наредите на опашка, за са получите ваксината.

Изследвания от екипа на д-р Пепър са показали, че имунният отговор се развива през първите няколко месеца след инфекцията, но всеки, който е имал COVID, има известно ниво на защита през това време.

"Не видяхме някой, който да не развие някакъв вид имунен отговор", каза тя.

"Не мисля, че тези хора трябва да бързат и да се ваксират по същия начин, както наистина трябва да направят хората, които са в риск."

A.C.I.P., който отправя препоръки към Центровете за контрол и превенция на заболяванията относно разпространението на ваксини, заяви на среща в сряда, че хората, които не са били заразени, трябва да имат приоритет пред тези, които са се заразили с вируса през последните 90 дни.

"В даден момент ще трябва да разберем дали 90 дни са правилното число", каза д-р Малдонадо.