Предполагаемият стрелец от Мейн изглежда държеше пушка в стил AR-15 според снимки, предоставени от правоприлагащите органи, пише The Washington Post. 

Изглежда, че пушката е оборудвана с оптика и устройство, което държи два пълнителя заедно, единият вътре в оръжието, а другият до него, за по-бързо презареждане. Полуавтоматичните огнестрелни оръжия като пушки в стил AR-15 могат да стрелят толкова бързо, колкото стрелецът може да натисне спусъка. 

По-къса от бейзболна бухалка и по-лека от топка за боулинг, пушката AR-15 е любимата полуавтоматична пушка на Америка. Достъпно е. Лесно е да стреляш.

Лекият му откат улеснява прицелването.  Високоскоростните куршуми на AR-15 правят тази пушка толкова смъртоносна, тъй като простреляните са буквално разбити от взрива. 

Това също я прави абсолютна машина за убиване и ужасно редовна тема в масовата епидемия от масови стрелби в Америка  – включително последната в Люистън, щата Мейн в САЩ в сряда вечер. 

Най-малко 22 бяха убити и 50 до 60 ранени, след като  въоръжен мъж, въоръжен с една от тези пушки, преследва  жертви в бар и скара, и зала за боулинг и отприщи касапница. Това е най-смъртоносната масова стрелба в Америка тази година. 

Градът и съседният Обърн бяха блокирани и нарастващият брой на смъртните случаи накара местните  болници да обявят събитие с масови жертви. Органите на реда помолиха хората да се подслонят на място и да заключат вратите си.

Но какво има в тези оръжия, което ги прави почти синоним на масови убийства? 

Според анализ на The Washington Post, припомнен от Daily Mail преди началото на 2023 г. десет от 17-те най-смъртоносни масови стрелби в САЩ от 2012 г. насам включват AR-15. 

Убиецът, който засипа с куршуми концерт в Лас Вегас, е използвал пистолета през 2017 г., както и стрелецът в началното училище Санди Хук през 2012 г. 

Стрелецът от началното училище Роб, 18-годишният Салвадор Рамос, също е бил въоръжен с AR-15. 

Само тези три стрелби оставиха повече от 100 убити. 

Въпреки това, за ентусиастите на оръжията, измислени като "пушката на Америка", това не е достатъчна причина да ги забранят напълно. 

Националната фондация за спортни стрелби, търговска група за огнестрелни оръжия, нарича AR-15 "спортна пушка". 

Групата подчертава, че това е полуавтоматично оръжие, което изстрелва само един патрон с всяко натискане на спусъка, за разлика от напълно автоматичното, което непрекъснато изстрелва патрони. 

Опитен стрелец, въоръжен с типичен AR-15, може да изстреля от 45 до 100 куршума в минута. Персонализиран с пълнител за боеприпаси с голям капацитет, AR-15 може да изстреля 100-плюс, преди потребителят да бъде принуден да спре и да презареди. 

При клането в Лас Вегас Стивън Падок модифицира своя AR-15 с "неравен приклад", който го кара да стреля със скоростта на картечница. 

Тази модификация използва естествения откат на пушката, за да накара огнестрелното оръжие да се плъзга напред-назад и да се "блъска" в пръста на стрелеца, натискайки спусъка с почти постоянна скорост.

64-годишният убиец е изстрелял поне 90 патрона само за 10 секунди. 

След клането администрацията на Тръмп го забрани, но федералният регламент беше отменен от съд – решение, което администрацията на Байдън обжалва.

Може би най-тревожният аспект на оръжието е смъртоносността на куршумите му. 

AR-15 приема снаряд с относително малък калибър, който съдържа сравнително голямо количество гориво. 

При изстрел тези снаряди се движат с три пъти по-голяма скорост от тези, изстреляни от пистолети. И когато куршумите ударят, те създават ударна вълна, която разкъсва жизненоважни органи и разбива кости.

Противниците твърдят, че цивилните нямат нужда от такива оръжия, които първоначално са били предназначени за бойното поле. 

Оригиналният AR-15 е разработен от американската фирма ArmaLite през 50-те години на миналия век. Инициалите AR означават ArmaLite Rifle, а числото 15 означава модела.

Оръжие в стил "бойно поле" в американските домове 

Производителят на огнестрелни оръжия Colt купува патента през 1959 г. и започва да произвежда пистолета за военна и гражданска употреба. В началото на 60-те години AR-15 става любимец на Пентагона по време на войната във Виетнам. 

По-късно е разработена в напълно автоматична военна пушка M16 и все още се използва от американски войници днес. 

Colt все още държи търговската марка за производство на AR-15, но когато патентът изтече през 1977 г., конкуренти като Remington, Smith & Wesson и Ruger започнаха да правят свои собствени версии. 

Продадени са милиони. Но преди десетилетия клиентите не се интересуваха, тъй като цивилните предпочитаха пистолети и традиционни дълги пушки пред бойни оръжия. 

"Ще накараме членовете на NRA да минат покрай нашия щанд и да ни посочат", каза тогава Ранди Лут, президент и основател на производителя на оръжия DPMS, една от първите компании, които продават AR-15, пред Washington Post. 

Едва в началото на 2000-те - след ръст на интереса към огнестрелни оръжия след 11 септември - продажбите на AR-15 рязко скочиха. 

Индустрията за огнестрелни оръжия се бореше със стагнация на продажбите в продължение на няколко години, когато федералната забрана за нападателни оръжия изтече през 2004 г. 

Законът, подписан от президента Бил Клинтън през 1994 г., забранява производството на определени полуавтоматични огнестрелни оръжия, включително AR-15. 

Когато Конгресът и администрацията на президента Джордж У. Буш отказаха да подновят забраната, имаше възможност за производителите на оръжия. 
През 1994 г. AR-15 съставляват само 2,2 процента от всички оръжия, произведени в Америка. 

До 2019 г. този брой е нараснал до 25 процента от всички произведени огнестрелни оръжия, според данни от NSSF и Бюрото за алкохол, тютюн, огнестрелни оръжия и експлозиви. 

Президентът на DPMS Ранди Лут предположи, че използването на оръжието от военните по време на инвазията в Афганистан през 2001 г. и техните маркетингови усилия са направили оръжията по-привлекателни за потребителите. 

"Направихме го да изглежда страхотно", каза Лут пред Washington Post. — Същата причина, поради която си купуваш Corvette. 

Разследване на Комитета за надзор на Камарата от 2022 г. установи, че петима големи производители на оръжия - Daniel Defense, Bushmaster, Sig Sauer, Smith & Wesson Brands, Inc. и Sturm, Ruger & Co. - са спечелили общо 1 милиард долара приходи за 10 години от продажбата само на AR-15.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук