Европейският съюз (ЕС) договори схема за съвместно закупуване на артилерийски снаряди и ракети за Украйна на стойност един милиард евро. Това съобщи в "Туитър" председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен.

Преговорите за това колко договора за производство на боеприпаси трябва да останат в Европа се водят от седмици, за голямо огорчение на Киев, който спешно се нуждае от боеприпаси за планираната контраофанзива, припомня Би Би Си.

Подробности за споразумението все още не са оповестени.

Схемата за съвместни поръчки е част от по-широк план на ЕС за изпращане на един милион артилерийски снаряди и ракети на Украйна през следващите 12 месеца.

Извънредно! Атака с дронове по Кремъл, Путин обяви, че... ВИДЕО

Министрите на външните работи на ЕС одобриха цялостния план през март, но схемата за снабдяване е в застой, тъй като правителствата спорят за условията на договорите.

Страните от ЕС се споразумяха в схемата да бъдат включени само компании от ЕС и Норвегия, която има тесни икономически връзки с ЕС. Франция обаче настояваше самото производство на боеприпаси да остане в Европа.

 

 

Тази позиция не устройваше други членове на ЕС, включително източните и балтийските страни, Германия и Нидерландия, които внасят някои необходими компоненти от трети страни, така че техните компании няма да могат да се възползват от договора.

Те изразиха скептицизъм относно способността на европейската промишленост да произвежда снаряди в достатъчна степен и бързо.

Припомняме, че правни проблеми спряха първия по рода си план за съвместно закупуване на боеприпаси за Украйна. Посланиците на ЕС се срещнаха в сряда, за да обсъдят въпроса, но не успяха да постигнат значителен напредък по един от ключовите въпроси, според няколко дипломати, запознати с преговорите.

Ябълката на раздора остава дали тези оръжейни договори ще отидат изключително за компании от ЕС (и как да бъдат законово определени), или ще бъдат отворени и за външни производители.

Франция настоява парите да останат в границите на ЕС, казаха няколко дипломати. Гърция и Кипър също подкрепиха Париж - ход, според някои от дипломатите, е свързан с желанието им да избегнат договори с турски производители.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук