Руският президент Владимир Путин загуби изборите в Залцбург, след като 1437-е руски граждани, гласували в генералното консулство в австрийския град, подкрепиха в мнозинството си Владислав Даванков, а недействителните гласове бяха повече от тези за Путин.

До обяд в понеделник резултатите от гласуването в столицата Виена все още не бяха обявени – там въпреки дългите опашки избирателната активност беше почти същата като през 2018 г., докато в Залцбург гласуваха над пет пъти повече хора, сред тях и много руснаци, живеещи в Германия, съобщи австрийската агенция АПА.

По данни на руската Централна избирателна комисия (ЦИК) в генералното консулство в Залцбург са подадени 1437 бюлетини за гласуване: от тях 52,68% са били за условно либералния кандидат-президент Даванков, 22,82% са били недействителни, а 21,09% – за Путин.

На последните президентски избори през 2018 г. в генералното консулство, което се намира на брега на река Залцах, правото си на глас бяха упражнили само 237 души.

Драстичното увеличение се дължи най-вече на руснаците в Германия, които след закриването на генералното консулство в Мюнхен решиха да гласуват в съседна Австрия.

Официалните резултати от Залцбург за Даванков се покриват почти напълно с тези от екзитпола на "независими активисти", които вчера правеха анкети пред секциите за гласуване във Виена и Залцбург.

За кандидата Путин инициативата Vote Abroad ("Гласувай в чужбина") очаквано беше дала за Залцбург по-ниски стойности, като ставаше дума за 8 процента.

Избирателната активност във Виена остава на устойчиви равнища – през 2018 г. гласа си там са дали 2250 души, а вчера те бяха 2278. При това във Виена имаше голям наплив след 12:00 ч. на привърженици на Алексей Навални заради обявената протестна акция "По пладне срещу Путин", което първоначално създаде впечатление за по-висока избирателна активност.

Живеещи в Австрия руснаци споделят, че не помнят някога да са се образували такива опашки от желаещи да отидат до урните в руското посолство, дълги по стотици метри.

Наблюдатели обясняват чакането на някои хора по над пет часа, за да гласуват, с бавните процедури – най-вече проверките за сигурност и задължителното предаване на мобилните телефони на входа, което е отнемало време. Имало е и доста хора, които са се възползвали от възможността да се видят с приятели и в крайна сметка не са стигнали до секциите за гласуване.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук