Докато България подготвя срещата на високо равните ЕС-Западни Балкани през Май, смятана за централно звено от нейното председателство в Съвета на ЕС, София разбира, че не всички гости искат да седнат на една маса, предава EUractiv.

Испанският министър-председател Мариано Рахой заяви на българския си колега Бойко Борисов, че има проблем да присъства на срещата в София на 17 май и предупреди, че няма да участва, ако Косово присъства. Косово, бивша сръбска провинция, обявила независимост през 2008 г. не е призната от пет страни членки на ЕС – Испания, Гърция, Кипър, Словакия и Румъния. Основната причина е, че тези страни се страхуват от сепаратизъм на своя територия и не одобряват начина, по който Косово се отделя от Испания. Испания е особено чувствителна заради скорошния опит на Каталуния за независимост.

През март Рахой заяви, че ще участва на неформалната вечеря на страните членки на 16 май, ден преди срещата на високо равнище в София, но за следващия ден заяви, че „имаме важен проблем – някои говорят за разширяване към страни, които не са признати, а това предизвиква притеснения“. На свой ред правителството на Словакия съобщи, че месецът преди срещата оставя достатъчно време за преговори за изготвяне на взаимно-приемливо решение. „Нашето мнение за Косово остава непроменено: Словакия не признава независимостта му. Словакия обмисля дали да участва на срещата в София. Ще вземем окончателно решение в зависимост от по-нататъшното развитие на събитията по темата“, пише в официално заявление на правителството в Братислава.

Гърция съобщи, че ще присъства на срещата, но без да предостави детайли.