Euronews: Платеният от NBC тунел е помогнал на десетки немци да избягат на Запад ВИДЕО
На мястото на прокопаването се намира най-големият мемориал, посветен на стената, който включва и оригинален фрагмент от заграждението
Тайният тунел под Берлинската стена, който е прокопан от студенти с финансовата подкрепа на американския телевизионен канал NBC, позволява на десетки хора да избягат от Източна Германия на Запад.
Това каза в интервю за Euronews Йоахим Рудолф, който лично участва в изграждането на тунела и се осмелява да премине през него първи.
Сега на мястото на прокопаването се намира най-големият мемориал, посветен на стената, който включва и оригинален фрагмент от заграждението, пише "Поглед инфо".
За да може бегълците от ГДР да преминат през стената, разделяща Берлин, студентите изкопават таен тунел на Бернауер-щрасе. Изграждането на подземния изкоп е финансирано от американския телевизионен канал NBC, който прави документален филм за случващото се. Тунелът е прокаран от фабриката на Бернауер-щрассе 78 в Западен Берлин в мазето на къща на Шьонхолцер-щрассе 7 в Източен Берлин.
Йоахим Рудолф участва в строителството, което се извършва през лятото и есента на 1962 година. Самият той напуска Източна Германия няколко месеца по-рано, за да продължи обучението си в Свободния университет в Берлин.
По това време той е студент по инженерство. По време на изграждането на тунела той, по-специално, се занимава с инсталирането на електрически проводници. Той разказва:
ЙОАХИМ РУДОЛФ, участник в проекта: Просто искахме да помогнем на хората. Бяхме много ядосани от политиката на източногерманското правителство за това, какво се случваше там - че стреляха по хората, които се опитваха да избягат. Наистина ни болеше. И така искахме да направим всичко възможно да повредим ГДР.
Десетки хора работиха върху изграждането на тунела. Много от тях имаха роднини и приятели на изток. Но се оказва по-трудно да се изкопае подземен тунел, отколкото са си представяли.
ЙОАХИМ РУДОЛФ: Не знаехме нищо за изграждането на тунели: не знаехме какви инструменти са необходими за това, как да копаем тунел и в същото време да оцелеем.
На 14 септември 1962 г. строителите успяват да пробият мазето на къщата. Йоахим Рудолф излиза да провери дали строителите са попаднали в правилната къща. Носи пистолет в джоба си, в случай че охраната го забележи.
И тогава членове на първото семейство почукаха на вратата на мазето. Общо 29 души минаха през тунела. Това е една от най-успешните истории за бягство от ГДР.
ЙОАХИМ РУДОЛФ: Никога няма да забравя този момент, това ми направи огромно впечатление. Тогава си помислих: без значение е колко хора ще минат през тунела. Разбира се, колкото по-вече, толкова по-добре! Но дори и да няма никой друг, тогава цялата свършена работа, токови удари поради наводнения, мазоли, цицини по главата от ударите по дървените греди - всичко това не е било напразно.
Документалният филм през 1963 г. получава три телевизионни награди "Еми". Днес на Бернауер-щрассе е най-големият мемориал, посветен на стената. Тук са запазени пустото място от източната страна и оригинален фрагмент от оградата.
ЙОНА КЯЛГРЕН, кореспондент на Euronews: За 28 години, когато стената разделяше Берлин, хиляди хора се опитаха да избягат от изток на запад. Мнозина успяха да направят това, но най-малко 140 души загинаха. Този уикенд тук ще си спомним за тези хора.
Йона Келгрен, Източен Берлин, Euronews.
Последвайте ни
0 Коментара: