Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс се оказа недоволен от бавните темпове, с които се извършва подборът на европейски делегирани прокурори от страните-членки, които са се присъединили към структурата на новата Европейска прокуратура, пише "Правен свят".

По информация на кореспондента на БТА в Брюксел, Рейндерс е настоял по време на заседанието на Съвета на ЕС от четвъртък Европейската прокуратура да започне работа, въпреки че все още не са определени всички 140 делегирани прокурори, които трябва да се включат в структурата.

Идеята е Европейската прокуратура временно да работи в съкратен състав, докато държавите-членки излъчат своите представители, след което Колегията на европейските прокурори трябва да ги назначи. Рейндерс изрично е уточнил, че с това е съгласна и европейският главен прокурор Лаура Кьовеши, която бе назначена на поста още през 2019 година.

„Спешно е прокуратурата да заработи, а най-спешно е държавите от ЕС да определят делегираните прокурори. Настоях до април да има срокове за определянето на делегираните прокурори“, заявил е Рейндерс.

Еврокомисарят е изразил очакване процедурата за излъчените прокурори да приключи през април, като според него дотогава всяка от страните в ЕС, участващи в Европейската прокуратура, трябва да има делегирани прокурори, независимо дали бройката е запълнена. Рейндерс е отбелязал и, че за тази година новата структура ще разполага с бюджет от 45 милиона евро.

Българската страна успя да се справи със задачите по провеждането на процедурата по подбор на европейски делегирани прокурори сред първенците. Българската Прокурорска колегия вече излъчи своите 10 претенденти още на 13 февруари, след като преди това бе разработила и приела изрични правила за подбор, базирани на тези, оповестени официално от самата Европейска прокуратура.

Както вече стана ясно, забавянето при назначаването на десетимата български магистрати, които ще се включат в новата структура, дойде, след като Лаура Кьовеши поиска допълнителна информация за част от тях. Последната вече е изготвена от Прокурорската колегия на ВСС в обем от десетки страници, така че да не останат недоуточнени въпроси относно българските кандидати.


Междувременно, от самата Европейска прокуратура съобщиха, че, освен България, към момента едва още 9 от всички 22 държави, които трябва да се включат в нея, са излъчили своите представители. Белгия е десетата държава, като през седмицата и Португалия предложи своите магистрати.