Европарламентът заплаши с вето предложението на Тереза Мей за правата на гражданите на ЕС
„Отговорът на Обединеното кралство към нашето предложение дойде три седмици по-късно. То беше разочароващо. Британското правителство предложи в деня след брекзит европейците да придобият статус на „граждани от трета държава“. Те ще получат по-малко права във Великобритания, отколкото се предлагат на британските граждани в ЕС“, допълни дипломатът.
В подробно становище, той и други ключови фигури, отправиха послание към Тереза Мей, че нейното предложение за три милиона граждани на ЕС, които живеят във Великобритания, не отговаря на собствените й амбиции да "постави гражданите на първо място". Той е определен и като "тъмен облак от неяснота и несигурност относно живота на милиони европейци".
Една от предполагаемите проблемни точки в преговорите с Европейския съюз, е приключването на юрисдикцията на Европейския съд в Обединеното кралство. В следствие на него има препоръка от министъра на Великобритания за брекзит - Дайвид Дейвис, че трябва да бъде създадено нова „наднационална структура”, която да гарантира правата на европейските граждани във Великобритания, информира bTV.
Верхофстат определи разликите между предложението на ЕС за гражданите на Великобритания в Европа и европейски граждани във Великобритания, като „поразителни”.
Той също така подчерта, че страната поема риск като създава „втора класа гражданство” и че предложението дори противоречи на ”манифеста на Гласуването”. Манифестът обещава, че ще третира гражданите на ЕС не по-зле, отколкото в настоящето.
"Европейският съюз има обща мисия да разширява, разширява и разширява правата, а не да ги намалява. Ние никога няма да подкрепим със задна дата премахването на придобитите права", завършва главният преговарящ.
Той също така поставя под въпрос сложния процес на кандидатстване, първо за изискванията за пребиваване, и на второ място – за „уредения статут”- ситуация, която би направила Великобритания „шампион на бюрокрацията”.
Има и други проблематични въпроси, свързани с диференциалните такси за обучение на студенти, признаването на квалификациите на лекарите и сложния статут на някои служители на Гранична агенция на Обединеното кралство, които работят в Обединеното кралство, но живеят в ЕС.
Преговарящият заяви, че правата следва да бъдат гарантирани "в рамките на механизъм, в който Европейският Съд на Европейските общности имат първостепенна роля".
Също така става ясно, че срокът от 31 март 2019 г. не може да бъде удължен, тъй като изборите за Европейски парламент трябва да се проведат през май на същата година, когато Великобритания трябва вече да бъде извън ЕС.
Лидерът на либералния демократи Тим Фарон също се включи в дискусията. Според него подходът на правителството е „обърнал нашите най-близки съюзници срещу нас”.
"Тереза Май игра хазартно и загуби. Тя се опита да използва гражданите на ЕС като пазарни чипове, а те я обвиниха, че блъфира. Безсърдечният подход на това правителство отчупи приятелите ни в Европа. Премиерът настрои нашите най-близки съюзници срещу нас, единственият човек, който ни остана, е Доналд Тръмп”, каза той в заключение.
В същото време стана ясно, че британските компании все повече се противопоставят на оттеглянето на Великобритания от разговорите за излизане от Европейския съюз без сделка, сочи проучване на Британската търговска камара, публикувано в понеделник.
Над една трета от компаниите искат Великобритания да остане част от единния пазар в ЕС и митническия съюз, сочи проучване сред 2400 компании, цитирано от „Блумбърг”. Почти 30% казват, че най-добрият вариант би бил ново всеобхватно споразумение, а само 2% твърдят, че никаква сделка или връщане към правилата на Световната търговска организация е приемлива цел.
Междувременно стана ясно, че германските индустрии ще дадат приоритет на европейското единство по отношение на търговията с Великобритания след брекзит, съобщиха бизнес лидери в интервюта пред в. "Обзървър". Дейвид Дейвис беше категоричен, че германските предприятия, особено производителите на автомобили, ще окажат натиск върху германското правителство да запази търговията отворена с един от ключовите си пазари за износ, но две от най-големите индустриални групи в Германия вече отхвърлиха претенциите си. "Защитата на единния пазар, ключов европейски проект, трябва да бъде приоритет за Европейския съюз”, беше категоричен Дитер Кемп, председател на федерацията на германските индустрии.
През април Европейският парламент прие с огромно мнозинство резолюция, очертаваща неговите приоритети и условия за преговорите за излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз. Евродепутатите дадоха абсолютно предимство за справедливото и еднакво отношение към гражданите на Европейския съюз и Великобритания.
Те също настояха, че Великобритания ще трябва да изпълни всички свои финансови ангажименти, включително тези, които продължават след датата на излизане от ЕС. Членовете на Европейския парламент подчертаха, че четирите свободи на ЕС – свободно движение на стоки, капитали, услуги и хора – са неделими. В заключение резолюцията гласи, че нито едно преходно споразумение не трябва да продължи повече от три години.
Последвайте ни
0 Коментара: