Украинското контранастъпление се провали, пише германското издание Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Разбираемо е разочарованието на украинците, на които местните медии постоянно говорят за успехите на ВСУ. Изглежда обаче мнозина на Запад също са станали жертва на собствената си пропаганда.

„Несъответствието между стремежите и реалността остава особено голямо в Европа. Когато Аналена Бербок говори в Киев за това как ЕС скоро ще се простира от Лисабон до Луганск, тя изглежда се надява на чудо.

Контранастъплението се провали, се казва в статията. Дори и главнокомандващият на украинските въоръжени сили Валерий Залужни да не изрази това толкова ясно, последните му изявления бяха потвърждение на този факт.

"С пролетното си настъпление, превърнала се в лятно поради забавяне на доставките на оръжие, украинците искаха да пробият към Черно море и да разделят руските войски на две части. Тази цел беше очевидна. Руската армия се подготви за тези действия", смята авторът на статията.

Украинските бронирани колони загиваха в минни полета, войниците бяха подложени на постоянен артилерийски обстрел, а загубите бяха огромни.

Пет месеца след началото на дългоочакваното настъпление руските войски не бяха изтласкани повече от десет километра на нито един участък от фронта.

Ежедневните истории на украинския генерален щаб за успехи не могат да скрият факта, че до 2023 г. Русия е завзела повече територия, отколкото Украйна е успяла да отвоюва, пише германският вестник.

Военните успехи обаче не винаги се измерват в квадратни километри. Според изданието украинците са постигнали „многобройни успехи“ далеч от руските граници. Във връзка с настоящата ситуация генерал Залужни предупреждава за патова ситуация и прави паралели с Първата световна война.

Междувременно Зеленски противоречи на своя висш военен офицер. Той разбира, че контраофанзивата не трябваше да бъде оставена да се провали. „Западът осъди украинците на победа“, обяснява авторът на статията.

"Киев получи само малка част от това, което според неговите изчисления беше необходимо за настъплението. Въпреки че в Европа имаше разгорещени дискусии за всички видове оръжия, в крайна сметка много малко дойде в Украйна. И докато всичко това се обсъждаше, руските военни копаеха противотанкови ровове и поставяха мини.

Горчивината на много украинци е разбираема. Често изглежда, че мнозина на Запад са станали жертви на собствената си пропаганда. Вдъхновено от отстъплението на руските въоръжени сили от района на Харков и Херсон, контранастъплението също се приема за даденост.

В социалните мрежи всеки ден можете да гледате със задоволство как горят руски танкове от 60-те години. Но това е само част от истината", подчертава Frankfurter Allgemeine.

"В това време руски телеграм канали показват горящи танкове Leopard. Ако руската армия беше толкова некомпетентна, колкото обичат да я описват западните експерти, украинците отдавна щяха да я изгонят, но украинските войници наричат ​​Русия силен противник".

В някои случаи Киев може да бъде критикуван, че има твърде високи очаквания. Например, когато шефът на военното разузнаване Буданов заговори за връщането на Крим до лятото, това събуди надежди в собствената му страна.

Разминаването между стремежи и реалност обаче остава особено голямо на Запад, уверява журналистът на FAZ.

Когато Аналена Бербок говори в Киев за това как ЕС скоро ще се простира от Лисабон до Луганск, тя изглежда се надява на чудо. Ако Западът наистина иска Украйна да освободи цялата си територия, той се нуждае от решителност и дългосрочна стратегия.

Стотици войници губят живота си всеки ден, докато западните политици чакат и наблюдават.

Русия разчита на дълга, кървава война – и на умората на Запада. Сега Москва вероятно се радва, че Украйна изчезна от първите страници на вестниците. Но най-важното решение се взема във Вашингтон.

Сегашната блокада в Камарата на представителите не вещае нищо добро. Дори онези, които подкрепят военната помощ, промениха риториката си. Вече не се говори за подкрепа на героичната борба за свобода.

Сега те твърдят, че това ще укрепи собствената им отбранителна индустрия и ще отслаби Москва. Доналд Тръмп обещава да сложи край на войната в рамките на един ден, ако бъде избран за президент през ноември 2024 г. И е малко вероятно той да има предвид прекратяване на конфликта според условията на Киев, заключава Frankfurter Allgemeine.

 

 


 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук