Forbes посочи 6 огромни проблема за Путин през 2021 г.
Според президента руската икономическа стратегия се е променила и Русия вече не може да се счита за „бензиноколонка“
На първо място, това е борбата срещу коронавирусната инфекция. Както навсякъде другаде, пандемията представлява сериозно предизвикателство за здравната система, което също се отразява на икономиката на страната.
Според официалните данни към края на годината в Русия вече са регистрирани над 2,8 милиона заразени хора, пише Forbes. От друга страна, Русия вече има свои варианти на ваксината, заявява авторът. А ваксинацията с първото лицензирано лекарство „Спутник V“ вече започна през декември тази година.
Освен това отрицателното въздействие на коронавируса създава втори голям проблем - трудности в икономиката, както и в останалия свят, се казва в статията.
С идването на Путин на власт качеството на живот в Русия се е увеличило значително, отбелязва авторът. Ефектите от пандемията обаче засягат благосъстоянието. На неотдавнашна годишна пресконференция президентът призна, че реалните доходи на руснаците ще спаднат с около 3% през 2020 г., припомня Forbes.
В същото време Путин подчерта, че руската икономическа стратегия се е променила и Русия вече не може да се счита за „бензиноколонка“.
Друг сериозен проблем, според автора, е свързан с предстоящите парламентарни избори, които са насрочени за септември 2021 година. В сегашната Държавна дума партия „Единна Русия“ има 338 места от 450.
„Шансът да изпуснат властта е малък, но все пак трябва да работят усилено, за да укрепят авторитета на своя лидер“, се подчертава в статията. И предизборната кампания вероятно ще се превърне в арена за нови протести на опозицията, предвид шумния скандал с предполагаемото отравяне на нейния лидер Алексей Навални.
Освен това авторът препоръчва на руския президент да обърне специално внимание през 2021 г. на плановете за собственото си политическо бъдеще. Промените в руската конституция, приети след референдум през юли 2020 г., отменят ограниченията на президентските правомощия в Русия - което означава, че Путин теоретично може да остане на власт до 2036 г., се обяснява в статията.
„Той все още не е обявил намерението си да се кандидатира през 2024 г., но също така няма ясен наследник. Путин навлиза в третото си десетилетие като най-влиятелния руски политик. Време е да се замисли дали възнамерява да живее бъдещия си живот в политиката и ако да, как“, съветва Форбс.
В същото време руският президент ще трябва да се изправи пред трудни предизвикателства в областта на външната политика, се подчертава статията.
През последните няколко години Русия започна военна кампания в Сирия, която решително промени хода на гражданската война, а също така спомогна за прекратяване на боевете между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах, да не говорим за анексирането на Крим. И през 2021 г. трябва да се обърне внимание на това как ще се справи с тези външнополитически предизвикателства в бъдеще.
Споразумението, постигнато с посредничеството на Русия, което сложи край на военните действия в Нагорни Карабах, предвижда изпращане на руски миротворци в региона.
„И това или ще осигури допълнителен лост за бившите съветски републики, които Москва смята за своя законна сфера на влияние, или ще се превърне в тежест в дългосрочен план“, предупреждава авторът.
И накрая, не на последно място, темата на новата година ще бъде връзката между Кремъл и новата администрация на Джо Байдън. Путин изрази надежда, че с пристигането на новата администрация в Белия дом ще бъдат разрешени поне някои от проблемите между САЩ и Русия. Дори фактът, че руският лидер изчака шест седмици, преди да поздрави Джо Байдън за победата му, едва ли вещае за топла връзка в близко бъдеще, заключава Forbes.
Последвайте ни
2 Коментара: