Петимата членове на екипаж на вкопана украинска самоходна гаубица АС-90 може да се окажат артилеристите с най-голям късмет в Украйна по време на войната на Русия.

Според Forbes някъде на фронтовата линия верижна AS-90 е била открита от руски дрон и е била подложена на безмилостен огън.

За кратък период руснаците атакуват 50-тонното превозно средство поне шест пъти, като го повреждат, но не го унищожават. Възможно е екипажът да е оцелял отчасти благодарение на чиста случайност.

Но също така случката подчертава значението на артилерийските укрепления по време на война, където страната със силни гаубици обикновено печели битката.

Руснаците разпространиха видео с дрон, на което се вижда атака срещу AS-90 британско производство. Намирайки старата AS-90 от 1990 г. в скривалището ѝ сред дърветата, за което се смята, че е на 20 километра от фронтовата линия (обхватът на 155-милиметровото оръдие на AS-90), руснаците атакуват.

Първо те са използвали артилерия. Когато снарядите не попадат директно, те пускат два дрона-камикадзе към гаубицата.

Когато димът и прахът се разсейват, се оказва, че AS-90 остава почти недокосната. Следва още артилерийски дъжд.

И тогава се приближава и ударен дрон Lancet.

След шест последователни атаки, AS-90 очевидно е била сериозно повредена. Но тя не избухва и не се е запалила, което означава, че екипажът ѝ е имал възможност да се спаси и да избяга пеш.

„Интензивността на артилерийската битка принуди стрелците от двете страни да търсят тактика, която да им даде най-добри шансове за оцеляване. Ако има консенсус относно артилерията, когато войната навлезе в третата си година, той е, че дроновете представляват най-голямата заплаха и укриването от дронове е основен приоритет“, се казва в материала.

Вече стана стандартна практика екипажът на руска или украинска гаубица да скрие оръжието в гората, да го покрие с клони, камуфлажна мрежа и екрани против дронове и да излезе от укритието достатъчно далеч и достатъчно дълго, за да произведе няколко изстрела, след което да се втурне обратно в убежището. 

Ако стрелците преместят оръжията си на нова огнева позиция, те го правят внимателно - и само когато са достатъчно уверени, че вражеските дронове не ги наблюдават.

Алтернатива на този установен подход към артилерийската война е по-мобилен подход, известен като „стреляй и бягай“, при който екипажът достига до нова огнева позиция, изстрелва няколко изстрела и след това веднага се изтегля на нова позиция, потенциално няколко километра надалеч.

Теорията зад стреляй и бягай е, че постоянното движение може да попречи на врага да идентифицира източника на пристигащите снаряди и да стреля в отговор.

Стреляй и бягай можеше да работи дори преди настоящата ера на почти постоянно наблюдение с дронове. Но сега, когато всички модерни армии наблюдават цялото бойно поле почти 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, тръгването, особено през деня, е практически равносилно на самоубийство.