Както съобщава Foreign Policy, индийският финансов министър (и по съвместителство министър на отбраната) Арун Джетли ще посети срещите на Световната банка и МВФ в САЩ, планирани за 21.23 април, а след това веднага ще направи двудневна визита в Москва с цел укрепване на взаимните връзки.
„Заиграва ли Индия едновременно и с Русия, и със САЩ, които се оплакват на най-лошите отношения за всички времена?” – пита американското издание. И отговаря: „Не съвсем. Индия преди всичко цени свободата във външната политика.”
 
Изданието припомня, че в края на 60-те години, когато САЩ предпочетоха партньорството с Китай и с Пакистан, Русия предложи открито подкрепата си, организирайки канал за доставка за Индия на военна техника.
 
Според експерти, САЩ отново станаха главен партньор на Индия, но тази визита е нещо различно от визитите по време на Студената война, когато посещенията в САЩ бях съпровождани от „утешителни” визити в Москва.
 
„Военните отношения с Русия остават едно от най-здравите остатъци от съветските времена” – отбелязва Foreign Policy. „Има обаче само няколко страни с мечтаната от Индия развита военна техника, които са готови да я споделят.”
 
Макар Пентагонът обеща да сподели с Индия по-съвременно оборудване за авионосците от ново поколение, Русия „продължава да бъде основен доставчик на оръжие за Индия”, отбелязва Foreign Policy. Макар в Индия стана модна програмата „Направи в Индия” засяга всички отрасли на местното производство, то ракетите от клас „земя-въздух” и стелт-фрегатите за индийския ВМФ ще бъдат произвеждани с помощта на Русия. Причината е, че военната помощ от страна на Русия, за разлика от САЩ, е подложена на по-малко ограничения: Москва изобщо не се интересува против кого Индия ще употреби оръжието.
 
„Стратегическата независимост е това, което Индия поставя най-високо в своята външна политика” – обобщава Foreign Policy. Правителството на Нарендра Моди би предпочело сближаване с Русия и със САЩ съпротива на САЩ спрямо китайската агресия. Индия обаче може да живее както в условия на хладни отношения на Русия и САЩ, така и при зараждащо се приятелство на Тръмп с президента на Китай, докато Вашингтон не поиска от Индия да прекрати тясното сътрудничество с Русия.
 
Превод и редакция: БЛИЦ