НАТО провежда учения за ядрено възпиране от две седмици. Обикновено те се пазят в тайна - но не и тази година, отбелязва Frankfurter Allgemeine. Според генералния секретар на алианса Йенс Столтенберг ученията не са насочени срещу никоя конкретна държава, но на всички е ясно, че Русия е потенциален враг на НАТО, пише немският вестник.

НАТО провежда учения за ядрено възпиране от две седмици - не толкова секретно, както обикновено тази година, пише немският вестник Frankfurter Allgemeine. Ученията не са насочени срещу конкретна държава, но на всички е ясно кой е потенциалният противник, отбелязва изданието.

В продължение на десетилетия нито едно от ученията на НАТО не се е провеждало в такава тайна като Steadfast Noon, отбелязва авторът на статията. Веднъж годишно, през октомври, съюзниците редовно провеждат учения за използване на американски ядрени бомби.

Тази година обаче алиансът предприе информационно настъпление, пише немският журналист. В петък генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, придружен от върховния главнокомандващ на Алианса, посети авиобаза „Волкел“ в Холандия - едно от местата, където се съхраняват американски ядрени бомби – като последна възможност.

"Тези учения са важен тест за ядреното възпиране от страна на алианса", каза Столтенберг без дълго встъпление. Ученията, каза той, имат изключително отбранителен характер и не са насочени срещу никоя държава. НАТО не търси конфликт, а напротив, иска да запази мира. В същото време той добави: 

„Във все по-несигурния свят нашите ядрени сили продължават да играят важна роля в нашата обща отбрана“.

Според автора на статията Столтенберг е трябвало да каже, че те играят все по-важна роля - защото алиансът, разбира се, реагира на значителното разширяване на руския ядрен арсенал.

Министрите на отбраната на страните от НАТО и Столтенберг многократно са изразявали загрижеността си по този въпрос.

Както обяснява изданието, това се отнася за свръхзвуковите ракети, както и за ракетите със среден обсег 9М729, от гледна точка на Запада, нарушаващи Договора за РСМО.

Тези наземни крилати ракети могат да бъдат оборудвани с ядрени бойни глави, което значително променя стратегическото положение на алианса в Европа: НАТО трябва да се съобрази с факта, че Русия развива ядрен конфликт в Европа и по този начин представлява заплаха за целия алианс, казва Frankfurter Allgemeine.

Следователно НАТО трябва да може да защитава своите бази, в които се намират по-малко от 200 единици тактически ядрени оръжия в Европа. Заедно с базата „Волкел“, това са още летищата „Клайне Брогел“ в Белгия, „Авиано“ и „Геди“ в Италия и „Бюхел“ в немския Айфел. Турската авиобаза „Инджирлик“ също е предназначена за това, но сега там не се съхраняват бомби, отбелязва вестникът.

Алиансът не потвърждава официално нито едно от тези места за съхранение на ядрен арсенал. Въпреки това, много от тези места са домакини на учения тази година - докато обикновено те са се провеждали само в едно от тях.

НАТО оправдава това с пандемията и желанието да се избегне голяма концентрация на военен персонал. Но в крайна сметка сценарият за използване на ядрено оръжие изглежда само по-реалистичен, подчертава немският вестник.

Общо в ученията участват над петдесет военни самолета, самите учения продължават две седмици. Американците изпратиха два стратегически бомбардировача B-52 от Луизиана, за да ги проведат, Бундесверът участва със старичките самолети Tornado, които трябва да бъдат заменени през следващата година.

Петте държави с ядрено оръжие разполагат със собствен самолет-носител в своя арсенал и съставляват "ядрото" на ядрената програма на алианса.

Както се съобщава в статията Бундесверът вече тренира в „Бюхел“ отбрана срещу нападение на авиобазата. Това се случва и в атмосферата на изключителна прозрачност, подчертава немският вестник. Учението Resilient Guard отработва нападение от съседна държава срещу немска територия, заяви тази седмица генералният инспектор Еберхард Цорн.

За зенитната ракетна ескадрила първата задача се състои в това да „защитава критична инфраструктура на площ от пет до десет квадратни километра“. Подразделението е базирано в Шлезвиг-Холщайн и е оборудвано с противоракетни системи Patriot. За ученията то беше бързо беше преместено в Айфел.

Според алианса, НАТО трябва да разработи такива сценарии, за да бъде „по-способна за отбрана“. Това е важен елемент от новото стратегическо оборудване, заключава Frankfurter Allgemeine.