Freitag: Разпускането на НАТО ще е от полза за света
На страните от Алианса се падат 60% от всички разходи в света
„Единствен път в историята имахме шанс да започнем всеобщо разоръжаване, да пристъпим към всеобхватна демилитаризация” – счита Райман. НАТО обаче отхвърли „мирния” път и това го потвърждават цифрите: на страните от Алианса се падат 60% от всички разходи в света.
Авторът засяга и въпроса за разширяването на НАТО на Изток. Според него, то „изобщо не е свързано със защитата на демокрацията или либералните ценности” и носи агресивен характер. Раймон припомня обещанията на бившия външен министър на ФРГ Ханс-Дитрих Геншер и държавния секретар на САЩ Джеймс Бейкър, дадени на съветското ръководство. Те уверявали съветския лидер Михаил Горбачов и външния министър Едуард Шеварнадзе, че НАТО „няма да отива на Изток”. Още към края на 90-те години стана ясно, че устните договорки трябвало да се закрепят в международни документи.
Райман е убеден, че Алиансът преднамерено търси повод за изостряне на отношенията с Русия. Военното сътрудничество на НАТО с Грузия и Украйна, въвличането на балканските страни в орбитата на влияние на блока предизвиква основателно безпокойство от страна руските власти.
При това експанзивната стратегия на Алианса никак не е свързана със защита „правата на човека” или „гражданските свободи”. Авторът подчертава, че в случая с Балканите на първо място става дума за усдтановяване от блока на хегемония в Средиземноморския регион.
В заключение колумнистът отново обръща внимание на „агресивната природа” на Алианса. Същевременно с неговия основополагащ документ –Североатлантическия договор от 1949 г. – страните-членки са задължени да способстват за укрепване на международния мир и сигурност.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: