Газовите държави се договарят за обединяване

https://blitz.bg/svyat/gazovite-darzhavi-se-dogovaryat-za-obedinyavane_news28297.html Blitz.bg

В Москва се открива форум на страните – износителки на петрол. Очаква се на срещата да бъде създаден газов картел, подобен на ОПЕК.

Такова обединение, чийто устав планират да подпишат министрите на енергетиката на 13 страни – износителки на газ, ще позволи на производителите на “синьо гориво” да провеждат съгласувана ценова политика, посочва Би Би Си. Някои експерти виждат в това опити на Русия за създаване на пълноценен газов картел с цел засилване на нейното политическо влияние. Това предизвиква определено безпокойство в западните страни, които директно зависят от руските газови доставки. Москва обаче отхвърля подозренията за опит за създаване на аналог на ОПЕК и уверява, че новото обединение няма да има твърда организационна структура и вътрешна дисциплина, а основната му задача ще бъде обмен на мнения. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай