Решението слага край на продължилите месеци наред спорове ролята на дизелите за замърсяването на въздуха. То обаче се смята за ключово и за бъдещето на нафтовите автомобили като цяло, тъй като неминуемо ще повлияе на цените на поне 12 млн. возила на най-големия автомобилен пазар в Европа.

С позицията си съдът игнорира аргументите на канцлера Ангела Меркел, чийто кабинет се обяви против искането на местните власти да могат да забраняват движението на дизелови автомобили с екологична цел. Федералното правителство смята, че така ще бъде ощетен интересът на хиляди собственици, а общественият транспорт не е готов да компенсира толкова драстична промяна в организацията на превозите.

Съдебната битка започна след иск на природозащитната организация DUH да се потърси отговорност на големите замърсители на въздуха в германските градове. Още от самото начало на делото започнаха да се появяват прогнози за главоломно поевтиняване на дизеловите автомобили при евентуална забрана и бум на износа им в страните от Източна Европа.

„Най-вероятно това е добро решение. Дори и самият аз да карам дизел, аз и без това не ги харесвам – много са мръсни. С удоволствие бих карал хибрид, но той все още не ми е по джоба“, казва таксиметров шофьор.  

По думите на експерта Вилфрид Хадрис, това изправя автомобилната индустрия пред определени трудности, все пак сега ще се наложи производителите да се замислят, има ли дизелът въобще шанс за живот.  

„Това е удар не само по индустрията, а на първо място и по нещастните собственици на въпросните коли“, казва Хадрис.   

С решението на съда дори и прословутият стандарт Евро 5 вече няма да се смята за „екологичен“.