„Героите на Украйна“ от остров Змийски са готови да служат в руската армия
Украинските граничари решиха да променят драстично своята съдба
Става дума за граничарите, които трябваше да защитават остров Змийний, намиращ се на 140 км южно от Одеса и много близо до брега на Румъния.
Вечерта на кримския контролно-пропускателен пункт на руската граничната служба "Джанкой" се явиха 16 граничари от Херсонска област. Те разказаха, че решението им да сложат оръжие е взето, след като са разбрали, че тяхното командване ги е изоставило. Срещата на новите пленници се състоя в Морската гара в града на руските моряци, буквално на един хвърлей от известния кей Графски.
Според генерал-майор Ясников след краткосрочни съдебни разследвания всичките тези украинци ще бъдат изпратени „в къщи при семействата си“. Освен това за тях има подготвени автобуси „за придвижване до крайната дестинация на територията на Украйна“, със сухи дажби и бутилирана вода за времето на цялото пътуване.
Всъщност те взеха руските сухи дажби с удоволствие, но не бързат да се завръщат вкъщи. Дори само заради това, че вече бяха тържествено погребани там.
Да припомним последните събития. На 24 февруари нашата корабна група, водена от флагманския ракетен крайцер „Москва“, се приближава до Змийний. На гарнизона на острова беше направено предложение, което е трудно да се откаже.
„Остров Змийний. Аз съм руски военен кораб. За да се избегнат кръвопролитията, Ви предлагам да се предадете. В противен случай ще бъдете ударени. Как ме чувате, Змийний? Приемам“, се чува на записа.
Първият отговор беше псувня: "Руски военен кораб, нач... си го!". Видео с това героично деяние веднага попадна в украинските социални мрежи. Скоро ръководителят на киевския отдел на отбраната на Украйна, роденият в Лвов, Алексей Резников, каза, че всички военни на острова са загинали. И Володимир Зеленски обеща да награди защитниците на Змийний „посмъртно със званието Герой на Украйна“.
Само че се оказа, че няма такива хора, които да получат това високо звание. А и никой не е псувал в ефир след демонстрацията на силните аргументи от голям калибър, показани от командирите на „Москва” и най-новия патрулен кораб „Василий Биков”. И целият гарнизон сложи оръжието и дисциплинирано се предаде на слязлата на брега част от руски морски пехотинци.
Всичките 82 души са живи и здрави и нямат нужда от медицинска помощ. Освен това има информация, че някои украинските граничари са силно заинтересовани от възможността да подпишат договор с която и да е структура на Руската гранична служба. А аргументът им е сериозен: „Преди осем години Вие взехте на служба нашите хора от Крим! Така че защо не и сега?"
И засега те наистина не могат да си позволят да се върнат у дома си, където съществува заплахата да влязат във войната и да загинат отново. Освен това в радикалните украински портали пленените са силно обвинени в предателство. Първо, защото те се предадоха без бой. И второ, както е написано там, те цяла тълпа от осемдесет здрави мъже не се е опитала да превземе невъоръжен цивилен влекач от москалите.
Бандеровците не се интересуваха от това, че севастополският "Шахтер" е спомагателен кораб на Черноморския флот, с който не бива да си правят шеги.
Малко уточнение за самия остров Змийний. Околният шелф близо до делтата на Дунав е изненадващо богат на запаси от нефт и газ. Де факто това е първата териториална загуба на „независимата“, която се случи през 2009 г. Тогава президент е Виктор Юшченко, когото дори румънците си позволиха да обидят. В Букурещ те шумно обявиха, че Змийний е просто една скала и затова цялата зона на континенталния шелф им принадлежи.
Конфликтът стигна до ООН и приключи, когато Международният съд в Хага прие т.нар. компромисно решение по морската граница между държавите. В буквалния смисъл, голият остров Змийний беше оставен на Украйна. А, приказните 1500 км2 морски запаси от въглеводороди, равни на годишното потребление на Украйна, почти изцяло отидоха при Румъния.
По онова време лидерът на партията "Велика Румъния" Корнелиус Тудор нарече Украйна "изкуствена държава", която "държа румънските територии", в частност Северна Буковина като част от Черновицка област. А при подписването на договора за граница с Украйна „Румъния имаше предвид, че самата Украйна е неубедителен проект, което означава, че всичко е възможно“.
Остава само да гадаем какви граници от тази изключителна икономическа зона ще се установят около остров Змийний при сегашните геополитически реалности. За Русия мнението на Хага, е меко казано, не е много авторитетно.
Последвайте ни
3 Коментара: