Турция остава в състава на НАТО, но силно се отдалечи от Алианса през последните години, пише Салман Рафи Шейх в изданието Global Research в анализа си „Turkey’s ‘NATO Ex-communication’, Excluded From the Atlantic Alliance? Will Ankara Align With Moscow?”. Според анализатора, това в значителна степен е обусловено от промените в Близкия Изток в резултат на сирийския конфликт.
Според Шейх, „ендшпилът” на сирийската криза принуди регионалните играчи да се определят в коя част са на „геополитическия спектър” и Турция ясно показа, че не принадлежи към западния лагер под ръководството на САЩ, следователно е съюзник на Русия.
 
Според експерта, самият факт, че Анкара укрепва отношенията си с Москва, всъщност означава, че „пълноправен член на НАТО поддържа много тясно сътрудничество със страна, която се явява смисъл за съществуването на Алианса от момента на приключване на Студената война”. Това стана възможно благодарение на „активната и действително антитерористична политика” на Русия, рязко контрастираща с курса на НАТО, не успяла да изкорени тероризма в региона, и обвиненията, че главната сила в пакта (САЩ) се опита да организира през 2016 г. преврат в страна, имаща втората по численост армия в Алианса.
 
Шейх припомня, че съветникът по националната сигурност на американския президент Хърбърт Макмастър нареди Турция заедно с Катар като виновни в разпространение на екстремистка идеология. Дни преди това Макмастър нарече Русия „ревизионистична държава”, посягаща заедно с Китай на съюзниците на САЩ и опитващи се да подкопаят „международния ред”, като умножат по нула 17-годишните резултати на Щатите в борбата против тероризма.
 
САЩ нервничат, че „сирийският ендшпил” сближи Русия и Турция, едновременно скарвайки Анкара с НАТО. В същото време, благодарение на способностите на Москва да влияе на кюрдите, Турция престана да се съпротивлява срещу тяхното участие в сирийско урегулиране, като успоредно започна с Русия преговори относно „отстраняване” на кюрдските Отряди за народна самоотбрана от граничния сирийски район Африн, пише анализаторът.
 
Възможната руско-турска операция в Африн може да се превърне в създаване на поредна „гореща точка”, а тя е способна да стане „последният гвоздей в капака на ковчега” за членството на Турция в НАТО, е уверен Шейх. И независимо че НАТО още нито веднъж в своята история не е изключвала от състава си някоя страна, никой сега не може да каже дали точно Турция ще се окаже първият „анатемосан” член на Алианса, обобщава експертът.
 
Превод и редакция: БЛИЦ