"Турски поток" може и да не е достатъчен за нуждите на Турция?
С население от 80 млн. души и бързоразвиваща се икономика енергийното потребление на Турция е едно от най-бързо растящите в световен мащаб, пише в анализ на Центъра за икономически и външнополитически изследвания (EDAM), базиран в Истанбул.
Проучването е посветено на нуждите от енергийни източници и по-специално на ефекта на „Турски поток“ върху икономиката на страната. Според оценките на анализаторите при оптимистичен сценарий за развитието на турската икономика, капацитетът на „турската“ тръба от проекта няма да стигне и към 2025 година страната може да поиска увеличаване на доставките.
По план „Газпром“ и Турция предвиждат изграждането на газопровод с две тръби от по 15,7 млрд. куб. метра годишен капацитет. Първата тръба, която в момента вече се строи в турската зона на Черно море, ще бъде насочена изцяло към потребителите в страната. По втората тръба трябва да тече газ към Европа.
Природният газ е важен елемент в енергийния микс на Турция след 90-те години на миналия век, пише още в анализа. Страната разчита основно на изкопаеми горива за покриване на енергийните си нужди, а не разполага със собствени ресурси. Местният добив покрива едва 0,8% от енергийното потребление.
Въпреки високата зависимост от вноса Турция има няколко източника на газ. Русия е основен – делът ѝ е почти 53% от общия внос, но Анкара може да разчита и на газ от Иран (16,7%), Азербайджан (14%) и на втечнен газ (16,5%). По тази причина и страната се опитва да намери място на газовата карта на Европа като енергиен хъб.
Освен източник на така необходимите енергийни ресурси, „Турски поток“ е и гарант за сигурността на енергийните доставки, пишат още авторите на анализа. Според тях проектът ще генерира и допълнителни икономически ползи по време на фазата на строителство и управлението.
Изчисленията сочат, че проектът ще създаде 4 хил. работни места по време на фазата на строителство. Общо във всички етапи от реализацията директните и индиректните работни места, свързани с проекта, ще бъдат 13,5 хил. „Турски поток“ ще допринесе 546 млн. долара към брутния вътрешен продукт на Турция, пише още в анализа на EDAM.
БЛИЦ припомня, че малко по-рано днес турският вестник „Хабертюрк” обяви сензационна новина за „Турски поток” и България.
Източник: Investitor.bg.
Последвайте ни
0 Коментара: