Международният валутен фонд (МВФ) ще заседава отново в петък, за да дискутира обвиненията срещу управляващия директор на организацията Кристалина Георгиева, че е оказвала натиск върху служители за манипулиране на данни в полза на Китай в годишната класация “Правене на бизнес” за 2018 г. (Doing buiness) на Световната банка, докато е била начело на институцията.

От МВФ обявиха, че “остават ангажирани със задълбочено, обективно и навременно разглеждане” на въпроса, пише Труд бг.

Междувременно “Блумбърг” обяви, че финансовото министерство на САЩ - водещият акционер във фонда, обсъжда дали да изиска отстраняването на Кристалина Георгиева. Позицията на Вашингтон е ключова, защото държи 16,5% от гласовете при вземане на решения в МВФ.

“Основната ни цел е да запазим интегритета на финансовите институции”, коментира говорител на финансовото министерство на САЩ.

От институцията отказват да уточнят дали позицията им по темата ще бъде публична. Така натискът за оставката на Кристалина Георгиева от поста управляващ директор на МВФ се засилва.

В сряда Кристалина Георгиева се среща с представители на МВФ, като в своя писмена позиция е обвила, че е била подведена от адвокатската кантора “Уилмър Хейл”, твърдят от Ройтерс, позовавайки се на собствени източници.

Според българката следователите са я уверили, че участието й в разследването ще бъде конфиденциално. Както и че е било обяснено, че е питана като свидетел, а не е била разследвана.

Според Кристалина Георгиева разгласяването на доклада й е нанесло репутационни щети. И отрече да е оказвала натиск върху служители.

В доклада на кантората става ясно, че манипулирането на данни в полза на Китай е било за да участва азиатската страна в предстоящото тогава увеличение на капитала на Световната банка и в резултат Китай е получил по-голям дял от него.