Министърът на отбраната на Хърватия Иван Анушич е бил натоварен със задачата да въведе едномесечно задължително военно обучение след гимназията, в което всеки ще получи начално образование по оказване на първа помощ, боравене с оръжие, ядрена и химическа защита. Това пише Jutarnji list.

„В условията на заплахите за сигурността, които съществуват по света, по-лошо би било, ако Министерството на отбраната от това, което вече е направено по концепцията с доброволно служещите в армията, направи известна крачка напред и подготви концепция за по-кратки курсове, така че по-голям брой хора да могат да се запознаят с основните умения, които по-младите поколения нямат.

От известно време разговарям с министрите Анушич, Божинович и Медвед по тази тема и ние дадохме на Анушич мандат да излезем с определена концепция“, разкри премиерът Андрей Пленкович.

Министър-председателят на Хърватия Андрей Пленкович

Все още не е известно как ще изглежда тази концепция. Въпреки това може да се очаква, че ще се основава на концепцията за задълбочено военно обучение, която през 2017 г. тогавашният министър на отбраната Дамир Кръстичевич, сега съветник по отбраната на министър-председателя, искаше да въведе.

Тогава се основаваше на доброволен ангажимент, а днес най-вероятно ще трябва да бъде обявен за задължителен. А именно, в ситуация, в която молбите за доброволна военна служба намаляват, е трудно да се очаква младите хора в Хърватия доброволно да кандидатстват за летен или зимен едномесечен военен лагер.

Тогава Министерството на отбраната и Генералният щаб разработваха концепция за едномесечен военен лагер, в който младежите да преминават доброволно военното обучение след завършване на гимназия.

Предвидено е участниците да преминат през боравене с лично и леко оръжие, стрелба, ориентиране, престой на терен, самозащита, оказване на първа помощ и мерки за защита срещу ядрено, химическо и биологично въздействие.

Тогава това беше план Б на Кръстичевич, след като идеята за повторно въвеждане на задължителната военна служба срещна сериозна обществена съпротива. Не беше публикувана и информация за това колко ще струва военното обучение, колко военни съоръжения ще трябва да бъдат съградени и колко млади хора ще бъдат обучавани годишно, пише още хърватското издание Jutarnji.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук