Напрежение в Гърция заради кризата с мигрантите. Оказва се, че бежанският лагер ще бъде изграден още по-близо до българо-гръцката граница, на 9 км от Промахонас, в територията на историческия град Рупел. 

Малко по-рано пък голям пожар на остров Лесбос изпепели складове и офиси на мигрантски център на неправителствена организация „Едно щастливо семейство“.

В последните дни зачестиха негативните реакции на жителите на островите срещу всички организации, които подпомагат мигрантите. На гръцките острови в Егейско море в последните дни няма опити на мигранти да преминат в гръцки териториални води.

Продължават военните учения срещу островите Лесбос, Хиос и Самос. Не се допуска движение на частни плавателни съдове.

Силно е напрежението сред жителите на островите. Хората от Лесбос принудиха голяма група неофашисти от Германия да напусне острова поради расистките им изявления срещу мигрантите.

Министърът по миграцията Нотис Митаракис съобщи, че се прекратяват помощите на всички мигранти и бежанци, получили вече статут на закрила. Те трябва да напуснат и лагерите.

Общинският съвет на кметство Синтикис, въпреки протестите на местните жители, взе решение да позволи изграждането на мигрантски затворен лагер в близост до българската граница в района „Клиди“.

Местната власт обясни решението си с „националната сигурност“. В този лагер ще се настанят около хиляда мигранти от островите, които нямат право на бежански статут и очакват репатриране. Лагерът е с временен статут.

 

Жителите на село Веронея, което пък се намира само на 15 километра от границата с България, още се опасяват, че там ще бъде изграден лагер за бежанци.

Това е и причината да протестират. По-късно през деня, в следствие на протестите, стана ясно, че гръцките власти променят решението си и няма да изграждат лагера близо до селото.

Представители на управляващата партия обясниха, че новият лагер ще бъде достатъчно надежден и добре направен, така че хората, които са вътре да не могат да излизат от него. Очаква се мигрантите в новия кампус в Рупел да бъдат между 500 и 1 000 души.

Изпращат ни ги насила тук, ние не ги искаме, никой не ни е питал, идват, за да воюват с нас, те не идват приятелски настроени”, коментира местен жител.

„Подиграват ни се, защото напред изтласкват жените и децата, а мъжете стоят отзад. Лъжат ни, че са жени и деца, а ни изпращат хора, бойци, които са се били в Сирия.

Това са младежи, които са на по 25 години, там ги учат на Джихад, те просто са готови да воюват. Колкото време трябва, 1-2 дни,  5 месеца, 10? Колкото трябва толкова ще стоим тук, няма да мръднем”, коментира още той.

Във Вирония пристигнаха политически лидери от опозицията, които заявиха, че правителството греши като заселва мигранти във вътрешността на страната. 

„Страхувам се, че най-лошото не е дошло, трябва да се спре със заселването на мигранти в населени места.

Да ги настаняват по безлюдните острови, да им спрат всички помощи и така ще ги принудят да се върнат в родината им. Не става ние гърците да гладуваме, а пък да храним чужденците”, заяви Кириакос Велопулос, лидер на Greek Solution.