Заради много губещи банкови институции в Италия и Германия на Стария континент е възможно да избухне нова финансова криза. За това предупреди Лоренцо Бини Смаги, бивш член на управлението на Европейската централна банка (ЕЦБ), а в момента председател на съвета на директорите на Societe Generale.
Експертът съобщава пред международни медии, че Италия трябва да реши проблема с просрочените кредити и поради това на министър-председателя Метео Ренци ще му се наложи да използва непопулярни средства, като обединяване на банки, водещо към загуба на работни места.

Според него е крайно време за общо решение на страните от ЕС на този проблем, а не само на парче от отделните държави.

В сряда вечерта индексът Bloomberg, в който влизат акции на 500 европейски банки и финансови компании, се е понижил с 2,64% до равнищата от 2011 г.

Акциите на италианската UniCredit са поевтинели с 3,3%, на немската Deutsche Bank – с 4%, на швейцарската Credit Suisse – с 1,7%, на британските Royal Bank of Scotland (RBS) и Lloyds Banking Group – с 6 и 6,8%. Преди дни управителят на германската централна банка Бундесбанк Йенс Вайдман пък коментира, че Европейската централна банка няма нужда да облекчава паричната политика в отговор на референдума за Brexit, дори и решението леко да свие икономическия растеж в еврозоната и Германия.

“Паричната политика вече е експанзионистична и ще е под въпрос дали още по-разхлабена политика ще има стимулиращ ефект”, каза той. Вайдман, който е открит критик на по-облекчената парична политика, направи своето изказване на фона на спекулации, че ЕЦБ вероятно ще трябва да действа в отговор на последиците от референдума във Великобритания.