Совалката "Индевър" бе изстреляна от космодрума "Кейп Канаверал" в щата Флорида. На борда й има шестчленен екипаж, който се отправя към Международната космическа станция, предаде BBC.
Главната цел на "Индевър" е да достави на Международната космическа станция технологичния модул "Транкуилити", който ще осигурява 360-градусова видимост на екипажа на станцията и освен това ще защитава астронавтите от слънчевата радиация.
Малко по-късно от нея се отдели външният резервоар, който трябва да се разпадне в атмосферата, а совалката навлезе в околоземна орбита. Двете ракети, осигуряващи 80% от тягата през първите 2 минути след старта, също се отделиха по план, за да паднат в Атлантическия океан, от където ще бъдат прибрани.
Според графика "Индевър" трябва да стигне до Международната космическа станция в сряда. Предвижда се тя да извърши още четири полета за окончателното сглобяване на МКС. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.