Интернет на Танковете: НАТО ухажва технологичната сцена
Процъфтяващият пазар на отбрана привлича технологичния сектор, за да обслужва военните. Това гласи материал на "Политико", преведен специално за БЛИЦ.
АДАДЖИ, Латвия — Паднал човек. Изпратете кучетата роботи.
Войник лежи на земята, далеч от своя взвод, във видео за симулация на бойно поле. На помощ му се притече Спот, куче-робот, което въртеше крака, докато се движеше, за да оцени нараняванията, директните заплахи и да съобщи точното си местоположение обратно в базата.
Spot, първоначално създаден от американската фирма Boston Dynamics, за да помогне на големи промишлени обекти, е част от поколение технологии, които излизат от изследователската лаборатория и в способностите на армиите, съюзени в Организацията на Северноатлантическия пакт (НАТО). Алиансът демонстрира някои – включително Spot, квантово безопасни приложения за съобщения, чатботове с изкуствен интелект, инструменти за навигация с дронове и облачна инфраструктура – на неотдавнашната си демонстрация на технологията от следващо поколение 5G североизточно от латвийската столица Рига през октомври.
Докато някога иновации като интернет, микровълнова печка и дори тиксо идваха от военните и намираха по-широко приложение сред обществеността, днес технологичната индустрия е тази, която води пътя в прехвърлянето на технологии от домове, работни етажи и фабрики обратно на бойното поле . Големите марки в потребителските и корпоративните технологии като Amazon Web Services, Google и Microsoft увеличават усилията си в технологията с двойна употреба.
Интернет беше създаден от военните, но технологичните фирми, произлезли от него, изпревариха армиите като „двигатели на иновациите“, каза Уорън Лоу, служител на Съюзното командване на НАТО по трансформацията. „Сега се обърна наоколо, където индустриите правят иновации.“
Технологичните фирми наскоро изиграха критична — и публична — роля в подкрепата на Украйна във войната й с Русия. След като руските танкове нахлуха в страната през февруари 2022 г., технологичните компании бързо бяха въвлечени в конфликта. Starlink на Илон Мъск предлага сателитни интернет решения. AWS помогна на правителството да премахне важни данни от Украйна. Microsoft и Google помогнаха на страната да се пребори с потопа от кибератаки. Много други ги последваха, осигурявайки информация за заплахи и безопасни комуникации.
Войната в Украйна означава, че „сега има апетит“ да се инвестира в света на отбранителната сигурност, каза Дейвид ван Уийл, помощник-генерален секретар на НАТО за възникващите предизвикателства пред сигурността.
Навлизането във военните технологии е свързано с рискове за технологичния сектор. И Google, и Amazon бяха изправени пред вътрешен скандал през последните години, като служителите открито протестираха срещу проекти като Project Maven и Project Nimbus за отбранителни услуги в САЩ и Израел. Други, като Apple, подходиха внимателно с проекти в областта на отбраната. В Обединените нации правителствата работят върху правила за ограничаване на разпространението на оръжия, захранвани с изкуствен интелект, и роботи убийци, обсъждайки червените линии за индустриалните разработки на следващо поколение война.
Но нарастващото търсене и потенциално огромните печалби все още стимулират малки и големи технологични фирми да адаптират услугите си към пазара на отбраната.
Exonicus, латвийски стартъп, който започна с 3D визуализации, за да помогне на студентите по медицина да изучават човешкото тяло, сега се обърна към предлагането на симулатор на травма във виртуална реалност, за да помогне на войниците да се справят с обичайните наранявания на бойното поле, демонстрира на демонстрацията в Рига.
Или вземете продукта Snowball на Amazon Web Services. Американският облачен гигант разработи компактната сива кутия — малко по-голяма от обикновен компютър — като решение за отдалечено съхранение в облак, но за войниците тя решава проблема с работата на голямо оборудване от разстояние, тъй като позволява прехвърлянето на терабайти от данни без високи мрежови разходи, време на забавяне или опасения за сигурността.
„Индустрията се движи с такава скорост, че отбраната иска да се възползва от модерни технологии като тази“, каза Нийл Бийт, директор на софтуерното развитие в AWS. „Нищо, което сме създали, не е поръчково за отбраната, всичко това е готова комерсиална технология, която е проектирана да бъде оперативно съвместима, достъпна бързо и сменяема.“
През 2022 г. отбранителният алианс създаде Фонда за иновации на НАТО (NIF), фонд за рисков капитал от 1 милиард евро, предназначен да финансира обещаващи технологии в областта на изкуствения интелект, космоса и биотехнологиите.
Особено в Европа рисковият капитал за компании, работещи в отбраната и сигурността, е оскъден, каза Ван Уел. „Досега много от тези пенсионни фондове, фондове за рисков капитал и Европейската инвестиционна банка не можеха да инвестират в компания, която работи и за отбраната... Променихме това, като създадохме фонд, който може да инвестира само в компании, които имат маркировка за двойна употреба и това, което виждаме сега, е, че пазарът също се променя.
Ван Уел каза, че НАТО вече настоява Европейската инвестиционна банка да реализира пазарните възможности в сигурността и отбраната.
„Допреди няколко години отбраната определено не се разглеждаше като екологично, социално и корпоративно управление (ESG)“, каза той. „Моето мнение е, че всъщност трябва да добавите D към ESG и това е отбраната... Ако не Нямате сигурност, не можете да имате ESG.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: