Познаваме стотици необичайни и смели дизайни за пътища, мостове, тунели и акведукти. Транспортната артерия под Ламанша предизвика огромен резонанс. Помислете само, 51-километров тунел, 39 км. от който пада на морското дъно?

Но това, което Норвегия строи в момента е просто невероятно: 1121 км. подводен път!

Какви технологии ще позволят да се изгради ново световно чудо и какво накара скандинавците да изразходват 40 милиарда долара за този проект?

Невероятните пейзажи отстрани на пътищата, минаващи в Норвегия, със сигурност са красиви и очароват с красотата си, което прави пътуването по пътищата на Норвегия пълно с емоции, но суровият климат в тази страна прави пътуването по пътищата ѝ доста дълго и тежко, а средната скорост по пътищата обикновено рядко надвишава 45 километра в час, тъй като времето в Норвегия е непредсказуемо.
 
Студените ветрове, сняг, лед значително усложняват вътрешния транспорт и например маршрутът от Кристиансанд до Тронхейм ще трябва да измине 1300 км стръмни и опасни пътища, да използва 7 ферибота, което може да отнеме повече от 24 часа!
 
Норвежците наистина ценят природата си и се опитват да я спасят, но също се нуждаят от по-бърза и удобна магистрала. Така решиха да я построят под вода, като по този начин премахнаха два проблема наведнъж - да ускорят комуникацията между градовете и да запазят природата.
 
Маршрутът на новия норвежки маршрут на подводниците е положен под водите на Фиордите между градовете Тронхейм и Кристиансанд.
 
През юни 2017 г. те одобриха плана за изграждането на тази подводна магистрала и бяха включени в националния транспортен план на страната за 2017-2029 година.
 
Маршрутът минава през 6 области или иначе казано. че фериботите са изключени от употреба и няма забавяне, времето за пътуване трябва да бъде намалено до 11 часа, а средната скорост по подводния път трябва да бъде 80 км / ч.
 
Магистралата Е39 ще премине не само под вода, тъй като в някои участъци, за да се спестят пари, се предвижда изграждането на няколко малки моста и подобряването на няколко участъка от съществуващия път.
 
По време на изграждането на магистралата планират да я снабдят със станции за зареждане и обслужване на електрически превозни средства. Те възнамеряват да произвеждат електричество чрез възобновяеми енергийни източници.
 
За строителството е разработена технология за плаващ тунел.
 
Предвижда се създаването на два плаващи тунела, по един във всяка посока, всеки на две платна на дълбочина 30 м.
 
Тунелите ще се държат от кабели, фиксирани върху понтони с интервал от 320 м, който ще бъде на повърхността на водата, фиксиран от тежки котви на дъното.
 
Дълбочината на подводния маршрут няма да пречи на корабоплаването.
 
След всеки 250 метра път тръбите на тунела се свързват с аварийни проходи, а телефони и камери за наблюдение са подредени в тунели на всеки 500 метра.


Източник: Канал 3