Холандското правителство обяви, че намалява максималната скорост по автомагистралите до 100 километра в час, съобщава "Франс прес".
 
Тази мярка се вписва в плана за действие, приет за борба с газовите емисии, които замърсяват околната среда.
 
От няколко месеца правителството е изправено пред оживен дебат за начина, по който да се намалят азотните емисии, след като холандски съд обяви през май, че сегашната правителствена политика не спазва правилата на ЕС в тази област.

Новото ограничение на скоростта, което трябва да влезе в сила в Холандия през 2020 година, ще е най-ниското в Европа заедно с това в Кипър.
 
Превозните средства ще могат да се движат със сегашната разрешена скорост от 130 километра в час през нощта между 19:00 часа (20:00 часа българско време) и 06:00 часа (07:00 часа българско време).
 
Премиерът на Холандия Марк Рюте заяви на пресконференция, че тази мярка не е приятна никому, но е необходима, за да се избегне застой по отношение на мерките за опазване на околната среда в Холандия.
 
Рюте е лидер на Народната партия за свобода и демокрация, получила прякора "Бръм, бръм" заради големите си постижения в облекчаването на ограниченията за скоростта.

Големите проекти за строителство на пътища и летища в Холандия, която е петата най-голяма икономика в еврозоната, бяха спрени от правителството, за да се спази разпореждането на съда.

Установяването на максимална скорост от 130 километра в час вместо 120 километра в час беше водещо предложение на партията на Рюте, което тя внесе през 2012 година, посочва БНР.

Планът за действие, който целеше намаляване на азотните емисии, включваше също така и промяна в методите на работа в земеделскя сектор.
 
Перспективата за тези промени предизвика гнева на хиляди земеделци, които наскоро протестираха неколкократно с тракторите си в страната.

Една от тези демонстрации предизвика най-голямото задръстване в историята на Холандия.

Новото ограничение на скоростта цели отчасти да покаже на селскостопанските производители, че другите сектори, които замърсяват околната среда, също трябва да променят навиците си.