След като Израел обяви, че смята „ядрените съоръжения“ на Иран за легитимна цел, Иран засили сигурността на своите съоръжения за производство на ядрена енергия.

И така, колко щети може да причини Израел на ядрените съоръжения на Иран?

Съоръжението за обогатяване на уран в Натанц, едно от ядрените съоръжения, които Иран се готви да защити от израелски ракети, се намира под тонове пръст под земята. Това е толкова много, че много експерти се съмняват, че която и да е ракета в света може да достигне това съоръжение, се съобщава в обзорен материал на турския ежедневник Сьозджу, цитиран от "Марица".

Смята се, че съоръжението в Натанц се състои от няколко отделни сгради, на наземния комплекс, но съществената част е дълбоко скрита под земята.

Експерти от организацията с нестопанска цел Nuclear Threat Initiative смятат, че в това съоръжение има около 50 хиляди центрофуги, които превръщат урана в гориво.

На повърхността на гигантския подземен комплекс в сателитни снимки са отразени вентилационни коридори с дължина 2,5 километра. Шестте сгради на повърхността на съоръжението са защитени от системи за противовъздушна отбрана и войници на Революционната гвардия, патрулиращи около километричните огради.

Сателитните снимки все още разкриват признаци на възможни ремонти и допълнения на повърхността на съоръжението. Отварят се нови входове на тунели, а извлечената под земята почва се изсипва върху изкуствен хълм на повърхността на съоръжението. 

Експертите от Janes Satellite Imagery Analysis твърдят, че ядреното съоръжение е на 80 до 100 метра под земята, въз основа на купчината пръст, изкопана от земята.

Съоръжението в Натанц не е единственото съоръжение за обогатяване на уран в Иран.

Обогатителният завод Фордоу, изсечен в планината близо до Голямата солна пустиня, изглежда също толкова недостъпен, колкото и Натанц.

Експертите смятат, че дори най-модерният арсенал на Израел би имал трудности да увреди ядрените съоръжения на Иран.

Смята се, че единственият начин Израел да неутрализира ядрените съоръжения е да води военни действия срещу съоръженията, всеки квадратен метър от които е защитен изключително добре. 

Матю Савил, директор на военните науки в британския институт "Руси", коментира: „Израел не може да унищожи иранската ядрена програма.

Но той може да причини големи щети на програмата и да върне цялата програма назад с няколко години."

Позовавайки се на съоръженията в Натанц и Фордоу, Савил допълни: "Двете ядрени съоръжения на Иран са под огромни планини. Може би само гигантски бомби, които само САЩ могат да използват, могат да достигнат до тези съоръжения."

За да може Израел да достигне до важните ядрени съоръжения на Иран, те трябва да получат съдействие от САЩ които притежават 13-тонната бомба GBU-57/B и стелт бомбардировача B-2, който може да достави тази бомба.

Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди Израел да не се насочва към ядрените съоръжения на Иран.

Ако американски самолет удари ирански ядрен обект с бомба, произведена в САЩ, ще въведе Вашингтон във войната в региона. 

Понастоящем не се смята за възможно САЩ да одобрят подобна операция.

От друга страна, Савил също така заяви, че Израел може лесно да унищожи реактори, съоръжения за производство на бензин и съоръжения за преработка на уран с боеприпасите, с които разполага. 

Оли Хейнонен, бивш заместник-директор на Международната агенция за атомна енергия, който ръководеше ядрената програма на Иран в миналото, сподели, че няма да е лесно да се унищожи ядрената програма на Иран.

„Това ще зависи от качеството на разузнаването и мерките, които Иран предприема, за да защити своите ядрени активи“, подчерта Хайноен.

Той също така допълни, че иранците може да имат тайни съоръжения, които използват за производство на ядрени бомби.

Той заяви, че ще бъде трудно „напълно да се неутрализира“ ядрената програма на Иран. Той подчерта, че частите, произведени от Иран за неговите ядрени съоръжения, са разпръснати из цялата страна.