Иран върна три кораба от Ормузкия проток, обвини Тръмп в лъжа

От Техеран подчертаха, че движението на кораби „към и от пристанища на съюзници и поддръжници на ционистко-американските врагове“ е забранено

https://blitz.bg/svyat/iran-varna-tri-koraba-ot-ormuzkiya-protok-obvini-tramp-v-lazha_news1143489.html Blitz.bg
© shutterstock

Иранската революционна гвардия съобщи, че е върнала три контейнерни кораба, опитали да преминат през Ормузкия проток, като заяви, че маршрутът остава затворен за съдове, свързани с „враговете“ на страната. „Тази сутрин, след лъжите на корумпирания американски президент, че Ормузкият проток е отворен, три контейнерни кораба от различни националности бяха върнати след предупреждение от военноморските сили на гвардията“, се казва в изявление, публикувано на сайта „Сепах нюз“.

От Техеран подчертаха, че движението на кораби „към и от пристанища на съюзници и поддръжници на ционистко-американските врагове“ е забранено, независимо от маршрута.

Тръмп разкритикува Германия заради Ормузкия пролив

Според компанията за анализ на енергийни пазари Kpler, два от засегнатите кораба принадлежат на китайската компания COSCO. Те са направили опит да преминат през протока, но са се върнали обратно. По данни на анализаторите корабите са били блокирани в Персийския залив още от началото на конфликта, започнал на 28 февруари след удари на САЩ и Израел срещу Иран.

„Това е първият опит за преминаване от голям превозвач от началото на конфликта“, заяви анализаторът Ребека Гердес от Kpler, цитирана от АФП.

Междувременно американският президент Доналд Тръмп каза, че Иран е позволил преминаването на 10 петролни танкера през протока като „жест“ в рамките на усилията за преговори за прекратяване на войната.

Ормузкият проток е ключов за глобалните енергийни доставки и всяко ограничение в него има сериозно отражение върху световните пазари.

IMO: 2000 кораба и 20 000 моряци са блокирани в Ормузкия проток

Както БЛИЦ съобщи, по последни данни приблизително 2000 кораба и около 20 000 моряци в момента остават блокирани в Ормузкия проток.

След началото на конфликта на 28 февруари, който започна с израелско-американски удари срещу Иран, движението на кораби през Ормузкия проток практически е блокирано. През него обикновено преминава около една пета от световния морски износ на петрол, както и значителни количества втечнен природен газ, което доведе до рязко повишаване на световните цени на енергията.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ! 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай