Тутанкамон е последеният наследник на могъща фамилия, управлявала Египет векове наред. Той се възкачва на престола на осемгодишна възраст и умира на 19 години.

Гробницата на фараона е открита от англичанина Хауърд Картър през 1922 година и още при първите разкопки се забелязва, че тя е непокътната. Голяма част от работниците, които са влезли в нея, умрели при неизяснени обстоятелства.

Разпространява се слухът, че това е дело на проклятието на фараона, което е било направено под формата на различни заклинания, за да не се нарушава вечния сън на младия владетел и да не бъдат разграбвани богатствата, които трябвало да придружават мъртвия в отвъдния свят.

гробницата на Тутанкамон
ThinkStock/Getty Images

Пет месеца след откриването на криптата лорд Джордж Хърбърт Карнарвън, който финансирал начинанието, бил ухапан от комар по бузата, здравословното му състояние се влошило и довело до неговата смърт поради отравяне.

По-малкият брат на граф Карнарвън – Обри Хърбърт, умира по необясними причини през 1923 г., след обикновено изваждане на зъб.

През 1923 година умира и Джордж Голд – най-близкият приятел на граф Карнарвън.

Същата година умира от загадъчна болест и канадският архитект Ла Флъор, пристигнал в Египет, за да помогне на Картър.

През 1926 г. проклятието застига и Бърнард Пайн Гренфел – специалист по древни ръкописи, консултант на Карнарвън в преводите на египетските текстове.

Източник: "Дарик"

Тутанкамон
ThinkStock/Getty Images

 

Частният секретар на лорд Карнарвън – Ричард Бетел, е намерен мъртъв в леглото си през 1929 г. Бетел  помагал на Картър в работата по каталогизирането на съкровищата на Тутанкамон, а истинската причина за смъртта му е останала завинаги загадка.

Учените смятат, че причината за тази масова трагедия е черна плесен, която прониквала в белите дробове на откривателите и чрез кръвта се разпространявала и причинявала смърт.

Друга теория за проклятието на Тутанкамон е, че в гробницата е имало зазидани радиоактивни материали.